Aruba Networking AP-605HR (EU) 2-Radio 3-Band 2x2 Wi-Fi 6E 1+4 ETH PSE USB Remote AP Bundle
ITCurry #: 1171ANE5 | Article #: S0B64A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Aruba Networking 600H Series Hospitality Access Points deliver high-performance wireless connectivity to mission-critical hospitality, small branch, and remote work environments. The 600H series delivers more wireless capacity and wider channels by taking advantage of Wi-Fi 6E and the 6 GHz band to more than double capacity to meet the increasing demands of bandwidth-hungry video, growing numbers of clients and Internet of Things (IoT) devices, and growth of cloud services. Configurable dual radios support any two of three Wi-Fi 6E bands (2.4, 5, and 6 GHz) and provide full Wi-Fi 6E coverage in a multi-AP environment. The flexible compact form factor includes multigigabit and gigabit ports, Power over Ethernet (PoE) support, and integrated Bluetooth Low Energy (BLE) and Zigbee, providing a range of connectivity options ideal for venues such as hotels, residence halls, and remote offices. The 600H series include a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
High performance Wi-Fi 6E AP is ideal for hospitality, branch, and teleworker deployments
It has flexible coverage across any two bands (2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz) for up to 3.6 Gbps combined peak data rate
It has up to seven 160 MHz channels in 6 GHz support low-latency, bandwidth-hungry applications such as high-definition video and AR/VR applications
It combines wireless and wired access in compact desktop or wall mount model that can be PoE powered
IoT-ready with support for Bluetooth 5 and Zigbee
| Kenmerken | |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| 6 GHz | Ja |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens | 3600 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (2.4 GHz) | 287 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (6 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 1000,2500,5000 Mbit/s |
| Frequentieband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.6 Gbps |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| MIMO | Ja |
| Beveiliging | |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | WPA, WPA2, WPA3 |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 5 |
| Aantal USB 2.0-poorten | 1 |
| USB-connectortype | USB Type-A |
| Aansluiting voor netstroomadapter | Ja |
| Energie | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| DC voltage bereik | 48 V |
| Vermogensverbruik (max) | 50 W |
| Design | |
| Plaatsing | Bureau, Muur |
| Kleur van het product | Wit |
| Aanbevolen gebruik | Binnen |
| Antenne | |
| Soort antenne | Intern |
| Type antennerichting | Omni-directioneel |
| Antennefuncties | Ingebouwde antenne |
| Antenne versterkingsniveau (max) | 5,4 dBi |
| Prestatie | |
| Compatibele besturingssystemen | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10 HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8 HPE Aruba Networking Instant OS 8 |
| Certificaten | |
| Certificaten van naleving | Federal Communications Commission (FCC), ISED, Laagspanningsrichtlijn (LVD) |
| Certificering | Wi-Fi Alliance Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 WPA, WPA2, and WPA3--Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE-PD device, class 6, and PoE PSE device, class 4) UL2043 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 105 mm |
| Diepte | 40 mm |
| Hoogte | 153 mm |
| Gewicht | 500 g |
| Overige specificaties | |
| Aansluitingen | Uplink (E0): Ethernet wired network port (RJ-45) Downlink (E1--E4): Ethernet wired network ports (RJ-45)(E1 and E2: POE-PSE) USB 2.0 host interface (Type A connector) Cellular radio module interface (accessible after removing the back cover) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |