Aruba Networking 8360-32Y4C v2 32-port 25G SFP/SFP+/SFP28 4 Sec 4-port 100G QSFP+/QSFP28 Switch
ITCurry #: 1171AKL1 | Article #: JL717C-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Aruba Networking CX 8360 v2 Switch Series is designed for next-generation core and aggregation layer of campuses, as well as virtual and highly dynamic data center environments. The switch series provides up to 4.8 Tbps switching capacity, with line-rate Gigabit Ethernet interfaces including support for HPE Smart Rate (1/2.5/5 Gbps), 10 Gbps, 25 Gbps, 40 Gbps, 50 Gbps, and 100 Gbps connectivity in a compact 1U form factor. These switches deliver a fantastic investment for customers wanting to migrate from older 1/10GbE to faster 25GbE, or from 10/40GbE uplinks to 50/100GbE ports. In addition, the 48 and 32 x 25G port CX 8360 models support low-density MACsec ports and enable secured connectivity at 10GbE and 25GbE over unsecured domains. MACsec is also supported on 2 high-speed 40/100G ports on the CX 8360 48-port model.
What is new supporting point:
Advanced Layer 2/3 feature set includes BGP, OSPF, VRF, EVPN, VXLAN and IPv6
The CX 8360 48 and 32 x 25G port models support low-density MACsec ports and enable secured connectivity at 10GbE and 25GbE over unsecured domains
High performance fully distributed architecture provides up to 4.8 Tbps switching and 1786 Mpps for forwarding
High availability with industry-leading HPE Aruba Networking Virtual Switching Extension (VSX) redundancy and redundant power supplies and fans
Intelligent monitoring and visibility are delivered by the HPE Aruba Networking CX Network Analytics Engine (NAE)
48-port 1/10/25G with 4 MACsec, 6-port of 40/100G with 2 MACsec (MACsec secured connectivity over untrusted domains)
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Switch-laag | L3 |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Web-gebaseerd management | Ja |
| Cloud-beheerd | Ja |
| Traffic-classificatie | Ja |
| Traffic shaping | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal moduleslots SPF | 32 |
| Aantal moduleslots SPF+ | 32 |
| Aantal GSFP+-moduleslots | 4 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 1 |
| Aantal USB Type-A-poorten | 1 |
| Fibre channel-poorten | 36 |
| Vezel-optische connector | SFP28, QSFP28 |
| Aantal QSFP28-poorten | 4 |
| Aantal SFP28-poorten | 32 |
| Netwerk | |
| 10G support | Ja |
| Port mirroring | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 2400 Gbit/s |
| Throughput | 1309 Mpps |
| Packet buffergeheugen | 32 MB |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Stapelbaar | Nee |
| Vormfactor | 1U |
| Kleur van het product | Zilver, Zwart |
| Reset button | Ja |
| Overtollige fans ondersteuning | Ja |
| Ophangsysteem voor aan de muur | Ja |
| Prestatie | |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 1800 MHz |
| Flash memory | 32000 MB |
| Energie | |
| Stroombron | AC/DC |
| Vermogenstoevoer inclusief | Nee |
| AC-ingangsspanning | 200 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50/60 Hz |
| Vermogensverbruik (max) | 425 W |
| Energieverbruik opmerking | Maximum: 425W Idle: 120W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Overige specificaties | |
| Geheugen en processor | CPU: 1.8 GHz 4-core 64-bit RAM: 16 GB Flash/Storage: 32 GB Packet Buffer: 32 MB |
| Aansluitingen | 28-port of 1/10/25GbE (SFP/SFP+/SFP28) 4-port of 10/25GbE (SFP+/SFP28) with MACsec 4-port of 40/100GbE QSFP+/QSFP28 (optional 1GBASE-T SFP, 10GBASE-T SFP+ transceivers and 4 x 10/25G breakout cables supported) |
| Prestatiebeheer | RJ45 serial and USB-C console RJ45 Ethernet port USB-Type A |
| Fan | 3 field-replaceable and hot-swappable fans |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 45 øC |
| Gewicht en omvang | |
| Diepte | 44,2 mm |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |