-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Powerful 7,300 lumens, WUXGA 3LCD display solution
The EB-L790U offers 7,300 lumens, WUXGA resolution, HDR and advanced installation features. It provides up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode. Featuring a fixed centre lens with manual lens shift, 1.6x zoom and 10W speakers, it’s ideal for professional applications and offers flexible control options via HDBaseT, LAN and wireless.
Powerful, vibrant visuals for any space
The EB-L790U delivers 7,300 lumens of brightness and WUXGA resolution with 3LCD technology, ensuring sharp, vibrant visuals. Its precise lens shift and built-in 10W speakers enhance performance, while the compact white chassis allows for easy installation and quiet operation. Ideal for lecture halls, auditoriums, training rooms, and other professional environments, it performs exceptionally well even in brightly lit spaces.
Easy-to-setup, big impact
With flexible installation options including a standard throw ratio of 1.35–2.2:1 and 1.6x optical zoom, the EB-L790U can project images up to 500 inches. Advanced geometry correction and the optional ELPEC01 camera, combined with the Epson Projector Professional Tool, enable quick, straightforward setup and calibration—streamlining advanced installation for any space.
Smart control for seamless experience
The EB-L790U enhances usability with NFC for easy large-scale rollouts using the Epson Projector Config Tool. Its user-friendly OSD menu simplifies navigation, while Epson’s EPMC cloud monitoring allows effortless remote management. Fully compatible with Crestron XiO Cloud, it offers centralised control. OTA firmware updates ensure the projector remains up-to-date, improving performance for a seamless experience.
Proven brand reliability
Engineered for long-lasting performance, the EB-L790U features fit-and-forget laser technology, backed by a 3-year warranty. It minimises maintenance needs, reduces downtime, and offers peace of mind with Epson’s renowned after-sales support.
Environmentally friendly design
Built with sustainability in mind, our projectors are manufactured using 100% renewable electricity{s2 and packaged in 100% recyclable cardboard. With low maintenance and energy consumption and benefits from end-of-life recycling and energy recovery services across Europe.
Stream and share easily
With Apple AirPlay 2 and Miracast connectivity{s1, sharing content is quick and simple - users can wirelessly mirror their device screens to the display for seamless collaboration. The USB-A port also enables PC-free streaming, while additional options like HDBaseT and HDMI daisy-chaining further enhance flexibility.
| Projector | |
| Smartphoneprojector | Ja |
| Geschikt voor schermmaten | 0 - 12700 mm (0 - 500") |
| Projector helderheid | 7300 ANSI lumens |
| Projectietechnologie | 3LCD |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Lichtbron | |
| Type lichtbron | Laser |
| Levensduur van de lichtbron | 30000 uur |
| Levensduur van de lichtbron (besparingsmodus) | 20000 uur |
| Lenssysteem | |
| Focus | Auto |
| Zoomcapaciteit | Ja |
| Zoomverhouding | 1.6:1 |
| Throw ratio | 1.35-2.2:1 |
| Video | |
| Volledige HD | Ja |
| Ondersteunde grafische resoluties | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Poorten & interfaces | |
| HDBaseT-poort | Ja |
| Aantal USB 2.0 Type-A-poorten | 1 |
| Aantal HDMI-poorten | 1 |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Miracast | Ja |
| Apple AirPlay 2-ondersteuning | Ja |
| Kenmerken | |
| Geluidsniveau | 25 dB |
| HDR-ondersteuning | Ja |
| Multimedia | |
| Ingebouwde luidsprekers | Ja |
| Gemiddeld vermogen | 10 W |
| Aantal ingebouwde luidsprekers | 1 |
| Design | |
| Type product | Projector met normale projectieafstand |
| Kleur van het product | Wit |
| Materiaal behuizing | Kunststof |
| Beeldscherm | |
| Ingebouwd display | Nee |
| Energie | |
| Stroombron | USB |
| Leveranciersinformatie | |
| Materiaal | Gerecycleerd plastic |
| Inhoud van de verpakking | |
| Afstandsbediening inbegrepen | Ja |
| Batterijen inbegrepen | Ja |
| Meegeleverde kabels | Stroom |
| Gebruikershandleiding | Ja |
| Technische details | |
| Garantieperiode | 3 jaar |
| Logistieke gegevens | |
| Aantal per verpakking | 1 stuk(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |