outdoor Patch cable - CAT6 - S/FTP - Booted - Cu - 3m - black sheath
ITCurry #: M9234761 | Article #: DK-1644-030/BL-OD-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Outstanding performance and connection quality for your network with UV resistance.
- UV resistant due to the LDPE outer jacket
- Hoods with bend protection, strain relief and latching lever protection
- Supports: PoE, PoE+, PoE++ (IEEE 802.3af; 3at; bt)
The DIGITUS® Category 6 Class E patch cables are manufactured and tested according to the ISO/IEC 11801 and DIN EN 50173 CAT 6 standard. They guarantee that the cable installation complies with the ISO & EN Channel specification and offer excellent performance in DIGITUS® CAT 6 cabling. The performance has been tested up to 250 MHz, including performance characteristics such as near-end crosstalk ("NEXT"). The DIGITUS® patch cables have been specially developed to fully meet all requirements in the various application areas. Each cable is equipped with a molded anti-kink grommet with strain relief. The grommet also has a latching lever protection, which prevents the cable from snagging and the latching lever from breaking off the plug. With the UV-resistant PE outer sheath, this outdoor patch cable enables safe installation in areas with strong temperature fluctuations and which are exposed to the sun.
| Kenmerken | |
| Kleur van het product | Zwart |
| Snoerlengte | 3 m |
| Kabel standaard | Cat6 |
| Kabelafscherming | S/FTP (S-STP) |
| Aansluiting 1 | RJ-45 |
| Aansluiting 2 | RJ-45 |
| Aansluiting 1 type | Mannelijk |
| Aansluiting 2 type | Mannelijk |
| Materiaal buitenmantel | Polyethylene (PE) |
| Kabel klasse | E |
| AWG draad omvang | 27/7 |
| Land van herkomst | China |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | -20 - 60 øC |
| Inhoud van de verpakking | |
| Aantal per verpakking | 1 stuk(s) |
| Verpakking | |
| Breedte verpakking | 170 mm |
| Diepte verpakking | 19 mm |
| Gewicht verpakking | 91 g |
| Verpakkingsvolume | 807,5 cmü |
| Type verpakking | Polybag |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 84733080 |
| Code UK-handelstarief | 85444210 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |