XPC slim - DL40N - Intel N150 - 1x DDR5 - 2.5" / M.2-2280M / M.2-2230E - External 65W
ITCurry #: 88703029 | Article #: DL40N-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Silence meets performance. The Shuttle XPC slim Barebone DL40N is the sophisticated successor to the proven DL30N, engineered for environments where reliability and silence are non-negotiable. Powered by the energy-efficient Intel "Twin Lake-N" N150 processor, this fanless 1.35-litre PC is the ideal foundation for slimline workstations, robust edge computing, or high-availability client/server setups.
Connectivity is at the heart of the DL40N. Featuring dual Intel 2.5G LAN ports for high-speed networking and an optional 4G upgrade, it ensures seamless integration even in mobile or remote applications. The integrated Intel UHD Graphics supports hardware acceleration for 4K video playback across three independent displays (HDMI, DisplayPort, VGA), making it a versatile choice for digital signage and multi-monitor office environments.
Designed for 24/7 continuous operation and encased in a durable metal chassis, the DL40N remains noiseless when paired with an SSD. Whether it’s for industrial control, point-of-sale, or silent office use – the DL40N delivers professional-grade performance in a compact, maintenance-free form factor.
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | N150 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cache | 6 MB |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| ECC supported by processor | No |
| Memory | |
| Internal memory installed | No |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 1 |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Supported memory clock speeds | 4800 MHz |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Single-channel |
| Memory voltage | 1.1 V |
| ECC | No |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Storage drives installed | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive sizes supported | 2.5,M.2 |
| Storage drive interface | PCI Express, Serial ATA III |
| NVMe | Yes |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card model | Intel© Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 3 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel I226-LM |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 8 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Serial ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Design | |
| Chassis type | 1.35L sized PC |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Passive |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | HDD, Power |
| Housing material | Steel |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 75 mm |
| Product type | Mini PC barebone |
| Performance | |
| Number of processors supported | 1 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio chip | Realtek ALC888S |
| Technical details | |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), RCM, RoHS, UKCA, VCCI |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system installed | No |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, ErP |
| Power | |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 65 W |
| Number of power supply units | 1 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 800 g |
| Package weight | 2.1 kg |
| Packaging content | |
| Power cord included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |