-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
This One For All Ultra Slim TV Bracket allows fixed wall-to-TV distance of only 13mm and is suitable for Televisions from 13 to 43 inches, and compatible with VESA sizes: 75 x 75, 100 x 100, 200 x 100 and 200 x 200.
Enjoy the Ultra Slim experience with a minimalistic design, smart engineering and high quality durable materials. This One For All TV Brackets features an auto lock and release mechanism allowing to click your TV into the mount without extra help, and easy installation with no extra pair of hands needed.
All mounting materials such as screws, concrete anchors and spacers are delivered with the Ultra Slim bracket for a quick and straightforward setup. You can also download the free One For All app, full with handy installation tools. Choose an Ultra Slim TV bracket for the ultimate TV viewing experience. The One For All TV Brackets work with all types of TVs of any brand.
| Mounting | |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 109.2 cm (43") |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200 |
| Mounting type | Wall |
| Ergonomics | |
| Built-in spirit level | Yes |
| Distance to the wall (max) | 1.3 cm |
| Distance to the wall (min) | 1.3 cm |
| Design | |
| Product colour | Black, White |
| Housing material | Aluminium, Carbon steel |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 297 mm |
| Height | 248 mm |
| Weight | 850 g |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |