Dual Video Driverless Mobile Dock UH1440P USB-C 5Gbps 85W Pass-Through Power - DP/HDMI/VG
ITCurry #: 29056090 | Article #: K33853WW-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Professionals find that they can be more productive when connected to multiple monitors. With more people working between different locations and connecting to different (and often legacy) monitors, a compact, mobile dock that can accommodate these setups is required. The UH1440P USB-C Mobile Dock makes the most of legacy monitors, allowing you to connect up to two DP/HDMI or DP/VGA monitors. Universally compatible, this USB-C driverless dock supports up to 85W power pass-through - ideal if you don’t wish to travel with a bulky power brick. Instead, you can use your laptop’s USB-C power supply to charge your laptop while also powering the dock. The 10-in-1 design includes three USB-A ports, a 3.5mm audio jack, Micro and SD card slots and one Gigabit Ethernet port.
| Ports & interfaces | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 85 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Number of displays supported | 2 |
| Plug and Play | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Packaging data | |
| Package width | 124 mm |
| Package depth | 183 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 110 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 140 mm |
| Master (outer) case length | 376 mm |
| Master (outer) case height | 130 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.44 kg |
| Master (outer) case net weight | 1.69 kg |
| Other features | |
| Compatible operating systems | macOS 10.15 or above; Windows 10 or above |
| USB ports quantity | 3 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |