Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
28.78
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Get the most from any HDMI-enabled display with the CV4200H USB-C 4K/8K HDMI Adapter. Easily connect another display to an open USB-C (must support DisplayPort Alt Mode), Thunderbolt 3, Thunderbolt 4 or USB4 port for stunning video quality - up to 4K @ 120Hz or 8K @ 60Hz - higher than most adapters. Universally compatible, this adapter works with Windows, macOS and Chrome OS, as well as 1080p @ 60Hz legacy displays. Plug and play, so there are no drivers to download, install, or update. A compact design makes it easy to take anywhere. Built to last, with a two-year warranty, so you can rest assured knowing you’re covered by Kensington.
| Performance | |
| USB connector type | USB Type-C |
| HDMI output | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 79 mm |
| Package weight | 80 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 145 mm |
| Master (outer) case length | 265 mm |
| Master (outer) case height | 120 mm |
| Master (outer) case gross weight | 930 g |
| Master (outer) case net weight | 180 g |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}