-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Kensington's updated Contour™ 2.0 EQ Pro Laptop Backpack 17 delivers professional-grade comfort and protection for your devices and accessories. The comfortable ergonomic design features a heat-dissipating contoured back that shifts weight from your shoulders to your hips for enhanced comfort. The padded and lockable laptop compartment offers drop protection and durable, puncture-resistant zippers to help secure your devices. Crafted from durable, water-resistant 1680D polyester partially made from recycled materials, the backpack not only withstands the elements but also utilises recycled materials. With a hidden RFID-blocking pocket, your sensitive data remains safe and the TSA-friendly design with trolley strap to streamline airport travel. Multiple accessory pockets keep essentials organised, while padded straps and handles provide versatile carrying options. Includes 5-year limited warranty.
| Features | |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Case type | Backpack |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight | 4.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 490 mm |
| Master (outer) case length | 660 mm |
| Master (outer) case height | 380 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.21 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |