-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Comfortable, secure, stylish, durable and TSA checkpoint friendly, the ergonomically designed Contour 2.0 Business Laptop Briefcase – 15.6 is the perfect 15.6 laptop briefcase for mobile professionals. The Contour 2.0 Business Laptop Briefcase – 15.6 features a contoured panel that hugs the body and shifts weight so it’s closer to the centre of gravity*; specially positioned pockets that help evenly distribute weight and balance contents; a laptop security compartment with a puncture-resistant, lockable zip; tough, water-resistant material; and interior padding for an added layer of protection. *When lifting properly.
| Weight & dimensions | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 420 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case net weight | 7.14 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 660 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 360 mm |
| Master (outer) case gross weight | 8.5 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |