Aruba Networking AP-515 (RW) Dual Radio 4x4/2x2 Wi-Fi 6 10-pack Campus Access Point
ITCurry #: 1171AQD4 | Article #: S3J29A-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The HPE Aruba Networking 510 Series Campus Access Points deliver Wi-Fi 6 coverage ideal for office spaces, training and meeting facilities, and hospitals. With 2.69 Gbps maximum combined data rate, multi-gigabit Ethernet for fast wired connectivity, and built-in Internet of Things (IoT) radio, the 510 series delivers reliable, high-performance Wi-Fi CERTIFIED for medium density campus environments. The 510 series can be deployed using zero touch provisioning (ZTP) for ease of implementation at remote locations. It is Wi-Fi and supports 802.11ax features: OFDMA for multi-user efficiency, target wake time (TWT) to extend the battery life of connected IoT devices, and WPA3 and Enhanced Open for greater password and guest security. The 510 series includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
Wi-Fi 6 AP provides up to 2.69 Gbps maximum combined data rate
The 510 series supports OFDMA for enhanced multi-user efficiency, and WPA3 and Enhanced Open for greater security
IoT-ready with Bluetooth 5 and Zigbee support and fast wired connections with 2.5 Gbps Ethernet and 1 Gbps Ethernet ports
It has client and RF optimization to match clients with the optimal AP and reduce coverage gaps
Dynamic segmentation and policy enforcement firewalls (PEF) automatically enforce consistent policies across wired and wireless networks, enhancing user and device security
It is offered in optional eco-friendly 10-packs
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Maximum data transfer rate | 2690 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500,5000 Mbit/s |
| Throughput data rate | 2690 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4, 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Cabling technology | 10/100/1000/2500Base-T |
| Bluetooth | Yes |
| Channel bandwidth | 20 MHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
| MIMO | Yes |
| Spatial streams | 2x2 (2.4 GHz), 4x4 (5 GHz) |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Band steering | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Protocols | |
| Supported network protocols | 802.11a/b/g/n/ac/ax; WPA, WPA2, WPA3; WMM, WMM-PS; 802.11 FTM; Bluetooth 5; Zigbee (802.15.4) |
| Supported protocols | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax; WPA, WPA2, WPA3 (Enterprise with CNSA option; Personal (SAE)); Enhanced Open (OWE); WMM; WMM-PS; Wi-Fi Agile Multiband; 802.11 FTM; Bluetooth 5; Zigbee (802.15.4) |
| Management features | |
| Cloud-managed | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Internal RJ-45 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | In-wall, Wall, Ceiling |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 7.5 dBi |
| Number of connectors | 5 |
| Performance | |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.4.0.0 (with some restrictions). For unrestricted operation, use 8.6.0.0 or later. |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Certification | UL2043; Bluetooth SIG; Wi-Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a,b,g,n,ac,ax; WPA/WPA2/WPA3; WMM/WMM-PS; Wi-Fi Agile Multiband; Wi-Fi CERTIFIED Location; FCC/ISED; CE Marked; RED 2014/53/EU; EMC 2014/30/EU; Low Voltage 2014/35/EU; UL/IEC/EN 62368-1; EN60601-1-1, EN60601-1-2; Railway certs (AP-515): EN50155, EN50121-1, EN50121-3-2, EN50121-4, IEC61373 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 810 g |
| Other features | |
| I/O ports | E0: HPE Smart Rate port (RJ-45, maximum negotiated speed 2.5 Gbps) E1: 10/100/1000BASE-T Ethernet network interface (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |