-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Introducing the Model D 2: The perfect blend of comfort, speed, and control. Crafted to fit the hand's natural contours, it minimizes fatigue during extended gaming sessions, allowing players to maintain peak performance for longer. With its ultralight weight and ergonomic shape, the Model D 2 lets you play at your best for as long as you want.
Formed to support the hand’s natural contours, the Model D 2’s ergonomic design offers confident control and lasting comfort, especially for those who use a claw or palm grip style.
And at just 58 grams, maneuvering the mouse feels quick and controlled, letting you start and stop on a dime for precision aiming without fatigue.
Featuring our BAMF 2.0 Sensor with 26,000 DPI and 650 IPS tracking, the Model D 2 tracks all your mouse movements with flawless accuracy. Its powerful sensor, in conjunction with lag-free 1,000 Hz polling, makes the mouse feel like an extension of your will in fast-paced games.
Redesigned main buttons make clicks feel clicks and consistent, regardless of where you press. While our latest Glorious 80M Mechanical Switches reliably prevent double clicking to eliminate input errors that may interrupt your gameplay.
| Mouse | |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Purpose | Gaming |
| Device interface | USB Type-A |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 26000 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons quantity | 6 |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Buttons durability (million clicks) | 80 |
| Mouse tracking speed | 650 ips |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Design | |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Product colour | White |
| Illumination | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 67 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 58 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 97 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 84 mm |
| Package weight | 90 g |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
| Master (outer) case width | 305 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case height | 195 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.05 kg |
| Master (outer) case net weight | 1.31 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |