Surecolor Sc-t5200 Ps Mfp - Multi-function Printer - Inkjet - A0 - USB / Ethernet
ITCurry #: 1925V558 | Article #: C11CD67301A1-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The SureColor SC-T5200 PS MFP maximises performance in busy graphics, CAD and GIS production environments. The integrated 36-inch scanner, large-capacity ink cartridges and fast print speeds meet the market's need for maximum productivity and flexibility. Epson's PrecisionCore TFP printheads do not need replacing and deliver the highest level of performance, value and versatile media support.
Ideal for graphics, CAD and GIS
The SureColor SC-T5200 PS MFP is one of the SureColor SC-T series of high-speed, four-colour large-format printers, designed to produce a wide range of high-quality display graphics, CAD and GIS applications in design, commercial print, copy shop, architecture, building, engineering, retail and education environments.
Highly productive
To maximise productivity it features large-capacity ink cartridges and high-speed scanning and printing. With the versatile, integrated 36-inch scanner you can digitise large-format copies (from tracing paper to 1.3mm board) and scan-to-file, scan-to-email or scan-to-share with other SC-T printers.
Fast
It features 1GB of RAM for ultra-fast image processing, and an optional 320GB HDD for job caching and recall. Optional PostScript support with dual 1.6GHz CPUs enables printing of large data-rich files quickly and directly from leading design and CAD programs.
High quality output
The combination of Epson’s PrecisionCore TFP printheads and UltraChrome XD pigment ink delivers industry-leading output quality and precise, repeatable performance. UltraChrome XD pigment ink is smudge and water resistant and delivers deep blacks and crisp, dense lines — ideal for technical graphics — and the vibrant colours necessary for high-quality prints and posters, on coated and non-coated media — including board up to 1.5mm thick.
| Printing | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, PostScript 3 |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Matte black, Photo black, Yellow |
| Borderless printing | Yes |
| Paper handling | |
| Maximum print size | A0 (841 x 1189 mm) |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A3+, A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B2, B3, B4 |
| Media thickness | 0.08 - 1.5 mm |
| Roll top margin | 3 mm |
| Roll paper | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Grey, White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 6.81 cm (2.68") |
| Internal memory | 1024 MB |
| Sound power level (standby) | 31 dB |
| Sound pressure level (printing) | 50 dB |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1539 mm |
| Depth | 912 mm |
| Height | 1647 mm |
| Weight | 138 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1045 mm |
| Package depth | 1775 mm |
| Package height | 815 mm |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |