Surecolor Sc-t5200 Mfp HDD - Multi-function Printer - Inkjet - A0 - USB / Ethernet
ITCurry #: 1925V559 | Article #: C11CD67301A2-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Large format printer/scanner
The SureColor SC-T5200 MFP maximises performance in busy graphics, CAD and GIS production environments. The integrated 36-inch scanner, large-capacity ink cartridges and fast print speeds meet the market's need for maximum productivity and flexibility. Epson's PrecisionCore TFP printheads do not need replacing and deliver the highest level of performance, value and versatile media support.
Ideal for graphics, CAD and GIS
The SureColor SC-T5200 MFP is one of the SureColor SC-T series of high-speed, four-colour large-format printers, designed to produce a wide range of high-quality display graphics, CAD and GIS applications in design, commercial print, copy shop, architecture, building, engineering, retail and education environments.
Highly productive
To maximise productivity it features large-capacity ink cartridges and high-speed scanning and printing. With the versatile, integrated 36-inch scanner you can digitise large-format copies (from tracing paper to 1.3mm board) and scan-to-file, scan-to-email or scan-to-share with other SC-T printers.
Fast
It features 1GB of RAM for ultra-fast image processing, and an optional 320GB HDD for job caching and recall. Optional PostScript support with dual 1.6GHz CPUs enables printing of large data-rich files quickly and directly from leading design and CAD programs.
High-quality output
The combination of Epson’s PrecisionCore TFP printheads and UltraChrome XD pigment ink delivers industry-leading output quality and precise, repeatable performance. UltraChrome XD pigment ink is smudge and water resistant and delivers deep blacks and crisp, dense lines — ideal for technical graphics — and the vibrant colours necessary for high-quality prints and posters, on coated and non-coated media — including board up to 1.5mm thick.
| Printing | |
| Print head nozzles | 720 nozzles black, 720 nozzles per colour |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Page description languages | HP-RTL, HP-GL/2, ESC/P-R, PostScript 3 |
| Printing colours | Pigment photo black, Pigment matte black, Pigment cyan, Pigment yellow, Pigment magenta |
| Borderless printing | Yes |
| Scanning | |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Scan technology | CIS |
| Sensor type | CIS |
| Accuracy | 0.1% |
| Maximum scan length | 30.5 m |
| Maximum scan width | 91.4 cm |
| Paper handling | |
| Maximum print size | A0 (841 x 1189 mm) |
| Paper tray media types | Thick paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A3+, A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B2, B3, B4 |
| Cut sheets | Yes |
| Media thickness | 0.08 - 1.5 mm |
| Maximum roll width | 91.4 cm |
| Print margin cut-sheet | 3 x 3 x 14 x 3 |
| Maximum media width | 38" (153mm to 965.2mm) |
| Roll top margin | 3 mm |
| Borderless printing width | 10, 11.81, 12.95, 15.98, 17.01, 20.28, 23.39, 24.02, 28.66, 33.11, 35.98" |
| Roll paper | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Grey, White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Internal memory | 1024 MB |
| Sound pressure level (standby) | 31 dB |
| Sound power level (standby) | 31 dB |
| Sound pressure level (printing) | 50 dB |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Mac OS 10.5.8 oder h”her, Windows 10, Windows 7, Windows 7, 64-Bit-Version, Windows 8 (32/64 Bit), Windows 8.1, Windows 8.1 x64 Edition, Windows Server 2003 (32/64 Bit), Windows Server 2008 (32/64 Bit), Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 (64bit), Windows Server 2012 R2, Windows Vista, Windows Vista, 64-Bit-Version, Windows XP, Windows XP, 64-Bit-Version |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1539 mm |
| Depth | 912 mm |
| Height | 1647 mm |
| Weight | 138 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 1710 mm |
| Package height | 1730 mm |
| Package weight | 204 kg |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Other features | |
| Ink drop | 3.5 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |