SureColor Sc-t7200d-ps - Color Printer - Inkjet - A0 - USB / Ethernet
ITCurry #: 1925G653 | Article #: C11CD41301EB-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The SureColor SC-T7200D maximises performance in busy graphics, CAD and GIS production environments. The double paper rolls and fast print speed meet the market's need for maximum productivity and flexibility. Epson's PrecisionCore TFP printheads do not need replacing and, together with UltraChrome XD ink, deliver the highest level of performance, value and versatile media support.
Ideal for graphics, CAD and GIS
The SureColor SC-T7200D is one of the SureColor SC-T series of high-speed, four-colour large-format printers, designed to produce a wide range of high-quality display graphics, CAD and GIS applications in design, commercial print, copy shop, architecture, building, engineering, retail and education environments.
Highly productive
To maximise productivity and flexibility, the SC-T7200D features double rolls with auto paper loading and auto switching between media, and high-speed printing — outputting an A1 print takes just 28 seconds.
Fast
The SureColor SC-T7200D features 1GB of RAM for ultra-fast image processing, and an optional 320GB HDD for job caching and recall. Optional PostScript support with dual 1.6GHz CPUs enables printing of large data-rich files quickly and directly from leading design and CAD programs.
High quality output
The combination of Epson’s PrecisionCore TFP printheads and UltraChrome XD pigment ink delivers industry-leading output quality and precise, repeatable performance. UltraChrome XD pigment ink is smudge and water resistant and delivers deep blacks and crisp, dense lines — ideal for technical graphics — and the vibrant colours necessary for high-quality prints and posters, on coated and non-coated media — including board up to 1.5mm thick.
| Printing | |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, HP-RTL, PostScript 3 |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Matte black, Photo black, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum print size | A0 (841 x 1189 mm) |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A0, A1, A2, A3, A3+, A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B1, B2, B3, B4 |
| Cut sheets | Yes |
| Media thickness | 0.08 - 1.5 mm |
| Roll top margin | 3 mm |
| Roll paper | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 6.81 cm (2.68") |
| Internal memory | 1024 MB |
| Sound pressure level (printing) | 50 dB |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1608 mm |
| Depth | 1126 mm |
| Height | 1128 mm |
| Weight | 133 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1740 mm |
| Package depth | 2060 mm |
| Package height | 820 mm |
| Package weight | 209.5 g |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |