Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
12.05
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
PE matte label
White, matte, synthetic, inkjet labels compliant with the BS 5609 standard for GHS chemical labels.
Resistant to water, heat and most chemicals, these PE-based labels can be used for smudge-proof, accurate and scannable full-colour printing. A water-borne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Suggested applications
• GHS chemical labels
• Pharmaceutical labels
• Laboratory labels
| Features | |
| Product colour | White |
| Label type | PE |
| Material | Synthetic |
| Finish type | Matte |
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Certification | BS 5609 |
| Compatible products | Epson GP-M831 Epson ColorWorks C7500G Epson ColorWorks C7500 ColorWorks CW-C6500 ColorWorks CW-C6000Pe ColorWorks CW-C6000Ae ColorWorks CW-C6000 ColorWorks C831 ColorWorks C7500 ColorWorks C3500 ColorWorks C3500 (012CD) |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 12.7 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 527 g |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 220 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 5.82 m |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 5.82 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}