-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
35XL Padlock DURABrite Ultra Single Black Ink
Get cost-effective and professional documents with the 35 series ink set. It produces professional looking documents that are water, smudge and highlighter resistant. Its quick-drying properties make it great for double-sided printing and there’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and XL sizes. Find it easily in store by looking for the padlock image on the packaging.
Minimise your printing costs
Take advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks with applicable WorkForce models, for up to 50 percent lower cost-per-page than competitive lasers{s1. Offering great value, the inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 2,600 black and 1,900 colour pages{s2.
Meet the range
Our all-pigment DURABrite Ultra Ink creates sharp, long-lasting and robust documents that are water, smudge and highlighter resistant. They’re also quick-drying, which minimises the risk of smudging when printing on both sides.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
| Features | |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce Pro WF-4740DTWF - WorkForce Pro WF-4730DTWF - WorkForce Pro WF-4725DWF - WorkForce Pro WF-4720DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 41.2 ml |
| Black ink page yield | 2600 pages |
| Type | Original |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| OEM code | C13T35914010 |
| Country of origin | Indonesia |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 43 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 114 g |
| Package type | Blister |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1800 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 120 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946632797 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 1800 pc(s) |
| Products per pallet layer | 180 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 180 pc(s) |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |