-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Epson DURABrite Ultra Ink – for laser-like, business documents
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Save up to 30% ink{s1 with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s2.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
| Features | |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Compatibility | WF-4720DWF, WF-4725DWF, WF-4730DTWF, WF-4740DTWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 41.2 ml |
| Colour ink volume | 27.3 ml |
| Type | Original |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| Country of origin | Indonesia |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 øC |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 255 g |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (UK) | 648 pc(s) |
| Products per pallet layer | 72 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 72 pc(s) |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |