SSD - WD Black SN850X - 2TB - Pci-e Gen 4.0 - M.2 2280 - HeatSink
ITCurry #: 60507260 | Article #: WDBB9H0020BNC-WRSN-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Strap in for breakneck gaming speeds with the WD_BLACK SN850X NVMe SSD. Crush load times and slash throttling, lagging, and texture pop-ins for a smooth, fast experience that lets you compete at your absolute peak. With the advanced features of Game Mode 2.0 (Windows® only) automatically turned on by the WD_BLACK Dashboard, the WD_BLACK SN850X NVMe SSD delivers top-tier performance to keep you playing, streaming, recording, and dominating the game.
Get the Ultimate Gaming Edge
Insane speeds up to 7,300 MB/s deliver top-tier performance with ridiculously short load times for the elite gaming experience you’ve been waiting for.
Forward Looking
A new suite of features comes with the SN850X including Predictive Loading, Overhead Balancing and Adaptive Thermal Management.
Heatsink for the Win
The WD_BLACK SN850X NVMe SSD 1TB drives have an optional heatsink version that not only looks awesome but also helps your rig maintain peak performance through the most intense gaming sessions.
| Kenmerken | |
| SSD capaciteit | 2 TB |
| SSD-vormfactor | M.2 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Component voor | Pc/gameconsole |
| M.2 SSD-grootte | 2280 (22 x 80 mm) |
| Leessnelheid | 7300 MB/s |
| Schrijfsnelheid | 6600 MB/s |
| Random read (4KB) | 1200000 IOPS |
| Random write (4KB) | 1100000 IOPS |
| M.2-sleutel-id | M |
| Ondersteunt Windows | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| TBW-classificatie | 1200 |
| Certificering | BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB-3(B), CE, FCC, KCC, Morocco, RCM, TUV, UL, VCCI |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 22 mm |
| Diepte | 80 mm |
| Hoogte | 9 mm |
| Gewicht | 24 g |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 85 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 85 øC |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |