Wireless Cloud Managed Access Point Wi-Fi 7 - Wi-Fi 7
ITCurry #: 20325655 | Article #: WBE718-111EUS-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The WBE718 expands the NETGEAR Insight Cloud Access Point products to offer a next generation tri-band access point that includes a new and ultra wide, ultra fast WiFi frequency band. The WBE718 is a 2.4GHz, 5GHz and 6GHz tri-band design delivering upto 9.4Gbps total WiFi throughput, supported by a 2.5G Power-over-Ethernet port, and industry leader of technology innovation and performance in its product class.
The WBE718 enables industry's next generation WiFi standard, WiFi 7 operating on 6GHz band in addition to 2.4GHz and 5GHz, delivering unprecedented data throughput speed and available channels for WiFi connectivity with smartphones, IoT devices, and computers. The newly expanded 6GHz band provides up to 2.4 times more channels for WiFi communication, enabling the WBE718 to deliver faster speed, handling more client devices in a significantly less congested environment.
WiFi 6 operates in 2.5GHz and 5GHz, with 160MHz channelization in the 5GHz band. By contrast, WiFi 7 operates in 2.4GHz, 5GHz, and 6GHz bands, with 320MHz channelization in the 6GHz band. By enabling the 320MHz channels, the WBE718 delivers up to twice the speed in the 5GHz band than WiFi 6 access points.
The WBE718 is ideal in high density client device environments such as schools, hotels, restaurants and conference centers, and provides enterprise-grade WiFi network security. Equipped with the latest WiFi 7 (802.11be) technology, including features such as Multi-Link Operation (MLO), 4K QAM, and 320 MHz channel width operation in the 6 GHz band, the WBE718 not only offers increased speeds, coverage, and capacity but also ensures that you are equipped with high-performance WiFi ready for the future. Experience enhanced reliability as you connect more devices to your business network without any slowdowns or coverage gaps.
Together with Insight Cloud Management, the WBE718 facilitates effortless network management for businesses, even without IT expertise, ensuring a robust WiFi connection that keeps every customer satisfied. This WiFi 7 access point works seamlessly with your current NETGEAR Insight managed switches, Pro Routers, and previous generation WiFi devices access points of WiFi 5, WiFi 6 and WiFi 6E. Enjoy a 4-Year Insight subscription included with the WBE718.
| Kenmerken | |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| 6 GHz | Ja |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens | 9400 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (5 GHz) | 2882 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (6 GHz) | 5765 Mbit/s |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 2500 Mbit/s |
| Gegevensdoorvoersnelheid | 9400 Mbit/s |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Bekabelingstechnologie | 10/100/1000/2500Base-T |
| Dekkingsgebied | 232,26 mý |
| MIMO | Ja |
| MIMO-type | Multi User MIMO |
| Spread spectrum methode | OFDM, OFDMA |
| Wifi Multimedia (WMM)/(WME) | Ja |
| VLAN=ondersteuning | Ja |
| Draadloze meshing | Ja |
| Bandbreedteaansturing | Ja |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Beveiliging | |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | OWE, WPA2-PSK, WPA3-PSK, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise |
| Aantal SSID-ondersteuningen | 8 |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Ja |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| Beheerfuncties | |
| Web-gebaseerd management | Ja |
| Web-based installatiewizard | Ja |
| Verkeerstatistieken | Ja |
| Cloud-beheerd | Ja |
| Upgraden van firmware mogelijk | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 1 |
| Energie | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Type Power over Ethernet (PoE) ondersteunt | Active PoE, PoE+ |
| Vermogensverbruik (max) | 25 W |
| Design | |
| Plaatsing | Muur, Bureau, Plafond |
| Kleur van het product | Wit |
| LED-indicatoren | Ja |
| Antenne | |
| Soort antenne | Intern |
| Antenne versterkingsniveau (max) | 5,49 dBi |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 157 mm |
| Diepte | 157 mm |
| Hoogte | 40 mm |
| Gewicht | 690 g |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 40 øC |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |