Headset Evolve2 85 MS - Stereo - USB-C /BT 3.5mm - Black
ITCurry #: 95073779 | Article #: 28599-999-899-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Hear yourself think.
We set out to create instant quiet, anywhere. The result is a world-class professional headset with cutting-edge digital hybrid Active Noise Cancellation (ANC), powered by our most advanced digital chipset ever, and designed for incredible noise isolation; just put it on for instant immersion in your thoughts.
It’s time to change the game. Welcome to the new standard.
Don’t hide when you’re in your stride.
We’ve taken our busylight to a whole new level, making it visible from any direction. The red light is automatically activated when you’re on a call or in a meeting, or you can activate it yourself at the touch of a button. So, even when you’re right in the middle of everything, your busylight will protect you from all angles, and all interruptions.
It’s like having a built-in security guard for your concentration.
Bigger speakers. Better sound. Boom.
We’ve built this headset with powerful leak-tolerant 40mm speakers. Factor in our advanced digital chipset and the latest AAC codec, and your music will be sounding better than ever.
Good things come to those who wait. This is the audio experience you’ve been waiting for.
It’s your call…
We know that being heard and understood with absolute clarity keeps your calls seamless and professional. So, we took the incredible call performance of our world-leading Evolve Series, and we made it even better by building in 10 microphones (yes, 10), powered by that advanced digital chipset we keep talking about, for outstanding call quality, every time.
Because when you’re making an important call, clarity is everything.
UC-certified means UC-satisfied.
Satisfaction guaranteed isn’t something you hear very often these days, but we’re bringing it back.
Evolve2 85 is available in a Microsoft Teams-certified variant, and a UC variant which is certified for Google Meet to ensure a seamless collaboration experience.
It’s also optimized for other leading UC platforms, so you can be confident that however you keep in touch with your team, this trusted device will keep the collaboration going all day.
Hear the difference
We used our state-of-the-art sound lab to simulate a noisy office environment, with an office speech soundtrack played back through a speaker in a dummy head. Then we tested each product in exactly the same way as the same office soundtrack played, recording the microphone performance, to show how the call would sound to whoever you’re talking to.
Long week? We’ve got you covered.
When you finally find a headset that you just can’t do without, it’s good to know you don’t have to. We’ve used our advanced battery efficiency technology to squeeze every last minute of juice out of this powerful headset. The result is an industry-leading 37-hour battery life (powered by that mighty little chipset again).
And because we like to cover all bases, there’s always the handy charging stand – just in case.
Rest assured; Evolve2 85 will get you through the week.
Upgrade to business class.
We took biometric measurements of hundreds of heads to create a perfect design that adjusts to fit every size and shape. Then, we added soft memory foam ear cushions to make it supremely comfortable; so comfortable, you’ll forget it’s even there. Finally, we assembled it using durable, premium materials.
It’s comfort that’s in a class of its own.
Thinking outside the box.
As far as things in boxes go, this is kind of a big deal. Before you’ve even unboxed it, you’re holding a pioneering piece of tech that’s leagues ahead of any other headset. But because we have one eye on the future, firmware upgrades and value packs are already on the way to boost it even further.
If you think it’s great now, just wait…
Business. Casual.
Move seamlessly from the office to on-the-go, with a contemporary casual design and a discrete hidden boom arm that still guarantees exceptional professional sounding calls, even when tucked away.
So when you’re on the go, only you’ll know you’re working.
Jabra Direct
Jabra Direct makes sure that your headset always has the latest firmware, guaranteeing you’ll have the most up-to-date features, bug fixes and easy access to compatibility updates. With the user-friendly Direct Dashboard, staying current has never been easier.
| Prestatie | |
| Type product | Headset |
| Draagwijze | Hoofdband |
| Aanbevolen gebruik | Kantoor/callcenter |
| Headset type | Stereofonisch |
| Kleur van het product | Zwart |
| Bedieningstoetsen | Volume +, Volume - |
| Volumeregeling | Knop |
| Inklapbaar | Ja |
| Snoerlengte | 1,2 m |
| Afneembare kabel | Ja |
| Backlight | Ja |
| LED-indicatoren | Bluetooth, Call |
| Virtuele surround | Nee |
| BeamForming | Ja |
| Hartslag monitor | Nee |
| Bewegingssensor | Ja |
| Beengeleidingssensor | Nee |
| Gepersonaliseerde ruimtelijke audio | Ja |
| OTA (Over-the-air) updates | Nee |
| Clear-Voice-technologie | Ja |
| Aan/uitschakelaar | Nee |
| Geoptimaliseerd voor | Microsoft Teams |
| Gehoorbeschermingstechnologie‰n | Jabra IntelliTone, Jabra SafeTone, Sidetone-technologie |
| Toegangsprofiel telefoonboek (PBAP) | Ja |
| Muziek afspelen | Ja |
| Aantal opgeslagen gekoppelde apparaten | 8 |
| Aantal gelijktijdig verbonden apparaten (max) | 2 |
| Doorgelust | Nee |
| HD-stem | Ja |
| Automatisch verbinden | Nee |
| Drukontlasting oor | Nee |
| Refurbished | Nee |
| Genificeerde communicatie | Nee |
| Krachtige bas | Nee |
| Push-to-Talk (PTT) | Nee |
| Werkt met Amazon Alexa | Nee |
| Stalen scharnieren | Nee |
| Land van herkomst | China |
| Certificering | Microsoft Teams |
| Poorten & interfaces | |
| Connectiviteitstechnologie | Draadloos |
| 3,5mm-connector | Ja |
| USB-aansluiting | Ja |
| USB-connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-profielen | A2DP, AAC, SBC, AVRCP, HSP, HFP, SPP |
| Bluetooth-versie | 5.0 |
| Frequentierespons (muziekmodus) | 20 - 20 Hz |
| Frequentierespons (gespreksmodus) | 100 - 8 Hz |
| Aansluitbereik | 30 m |
| Hoofdtelefoon | |
| Maximum input vermogen | 50 mW |
| Positie speakers koptelefoon | Circumaural |
| Akoestisch systeem | Gesloten |
| Frequentiebereik koptelefoon | 20 - 20 Hz |
| Impedantie | 32 Ohm |
| Gevoeligheid koptelefoon | 117 dB |
| Diameter van de luidspreker | 4 cm |
| Ruisonderdrukking | Ja |
| Ruisonderdrukkingstype | Actief |
| Ruisonderdrukking | Nee |
| HearThrough | Ja |
| Microfoon | |
| Microfoontype | Boom |
| Frequentie microfoon | 5 - 20 Hz |
| Gevoeligheid microfoon | -35 dB |
| Klapbare microfoon | Ja |
| Aantal microfoons | 10 |
| 10-microfoon-technologie | Ja |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microfoon | Ja |
| Microfoon mute | Ja |
| Accu/Batterij | |
| Accu gestuurd | Ja |
| Type batterij | Ingebouwde accu |
| Batterijtechnologie | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Capaciteit van de accu/batterij | 730 mAh |
| Continue audio-afspeeltijd | 37 uur |
| Continue audioafspeeltijd (met ANC) | 32 uur |
| Oplaadbare batterij | Ja |
| Gesprekstijd | 21 uur |
| Batterij-oplaadindicatie | Ja |
| Accu/Batterij oplaadtijd | 2,3 uur |
| Snel opladen | Ja |
| Vervangbare batterij | Nee |
| Minimale systeemeisen | |
| Ondersteunt Windows | Ja |
| Ondersteunt Mac-besturingssysteem | Ja |
| Ondersteunde mobiele besturingssystemen | Android, iOS |
| Muziekspeler | |
| Ondersteund audioformaat | AAC, SBC |
| FM-radio | Nee |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | -10 - 45 øC |
| Temperatuur bij opslag | -5 - 45 øC |
| Duurzaamheid | |
| Duurzaamheidscertificaten | TCO |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 160 mm |
| Diepte | 198,6 mm |
| Hoogte | 77,3 mm |
| Gewicht | 286 g |
| Verpakking | |
| Verpakkingsbreedte (imperiaal) | 18,9 cm (7.42") |
| Verpakkingsdiepte (imperiaal) | 22,7 cm (8.94") |
| Verpakkingshoogte (imperiaal) | 7,29 cm (2.87") |
| Breedte verpakking | 188,5 mm |
| Diepte verpakking | 227 mm |
| Hoogte verpakking | 73 mm |
| Gewicht verpakking | 902 g |
| Type verpakking | Doos |
| Inhoud van de verpakking | |
| Oplaadhouder | Nee |
| Oplaadstation | Nee |
| Meegeleverde Audio adapters | Luchtvaart |
| Snelstartgids | Ja |
| Meegeleverde ontvanger | Ja |
| Wireless ontvanger interface | USB Type-C |
| Opbergetui | Nee |
| Meegeleverde kabels | Audio (3?5 mm), USB |
| Oorkussenmateriaal | Kunstleer |
| Aantal | 1 |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 85183000 |
| (Buitenste) hoofdverpakking breedte | 250 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking lengte | 390 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking hoogte | 300 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking brutogewicht | 6,01 kg |
| Hoeveelheid per (buitenste) hoofdverpakking | 8 stuk(s) |
| Certificaten | |
| Gecertificeerd voor Microsoft Teams | Ja |
| Leveranciersinformatie | |
| Oplaadtijd | 140 min |
| Energie | |
| USB Type-C-oplaadpoort | Ja |
| Technische details | |
| Gemakkelijke koppeling | Nee |
| Multipoint-connectiviteit | Nee |
| Gemaakt met gerecyclede materialen | Ja |
| Totale hoeveelheid gerecycled materiaal gebruikt voor het maken van | 75 procent |
| Overige specificaties | |
| 2,5mm-connector | Nee |
| Automatische volumebijstelling | Nee |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Ja |
| USB kabel lengte | 1,2 m |
| Gesproken begeleiding | Ja |
| Talen voor spraakbegeleiding | Engels |
| Diepte (imperiaal) | 19,9 cm (7.82") |
| Hoogte | 7,75 cm (3.05") |
| Breedte | 16 cm (6.3") |
| Ondersteunde applicaties | Jabra Direct;Jabra Sound+;Jabra Xpress |
| Luidspreker | Nee |
| Automatisch uitschakelen | Nee |
| Type oorkussen | Leatherette size L |
| Near Field Communication (NFC) | Nee |
| Gespreksbeheer | Remote Call Control (RCC) |
| Stroomverbruik (stand-by) | 500 mA |
| Bedrijfstemperatuur, bereik | 14 - 113 øF |
| Beschermetui | Ja |
| Kabellengte | 9,91 cm (3.9") |
| Spraakbesturing | Ja |
| Digital Signal Processing (DSP) | Ja |
| Verpakkingsinhoud | 3.5mm audio cable;Headset;Link 390 Bluetooth adapter;USB cable 1.2m/3.9ft;Carry case;User documents;Charging stand (SKU dependent) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |