-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
You call the shots.
When you’ve got a lot to get through, seamless, professional calls are vital. So we took the incredible call performance of our world-leading Evolve Series and we made it even better, building in three strategically placed powerful professional microphones and adding our advanced digital chipset and latest signal processing technology.
So when you need to make the call, your headset won’t let you down.
UC-certified means UC-satisfied.
Satisfaction guaranteed isn’t something you hear very often these days, but we’re bringing it back; Evolve2 40 works with all leading Unified Communications (UC) platforms, for truly seamless collaboration.
If your UC platform of choice is Microsoft Teams, the Teams-certified variant is perfectly adapted and optimised to give you the best experience with the platform.
Music matters.
We built this headset with powerful leak-tolerant 40mm speakers and powered it with our most advanced digital chipset ever. The Evolve Series brought you great music while you worked. Now, with Evolve2, we’re levelling up the audio quality to bring you music like you’ve never heard.
Sound good? You bet it does.
The new standard of comfort.
We set out to create a headset that would feel so great, you’d forget you were even wearing it. We designed the perfect shape using biometric measurements from hundreds of heads. Then we added soft memory foam cushions that mould to your ear’s natural contours. Finally, we assembled it using durable, premium materials.
We’ve taken comfort to a whole new level.
Thinking outside the box.
As far as things in boxes go, this is kind of a big deal. Before you’ve even unboxed it, you’re holding a pioneering piece of tech that’s leagues ahead of any other headset. But because we have one eye on the future, firmware upgrades and value packs are already on the way to boost it even further.
If you think it’s great now, just wait…
Tailored services for a seamless workday
Make hybrid working a success with Jabra’s complete range of services
Jabra Logo
Buy Now
Contact sales
Jabra Evolve2 40 SE
Engineered to keep you on task. Exceptional audio, outstanding noise isolation, superior comfort.
NOISE ISOLATION
Quiet delivered to your desk.
Put on your Evolve2 40 and feel the noise around you instantly fade, as the isolating foam oval ear cushions and pioneering new angled earcup design work to effectively block out your surroundings, giving you outstanding passive noise-cancellation.
Instant quiet without leaving your desk. That’s the new standard.
Play demo
Try the features
PNC ON
PNC OFF
PNC = Passive Noise Cancellation
Sound demo is for illustration only. Actual experience may vary.
BUSYLIGHT
Don’t hide when you’re in your stride.
We’ve taken our busylight to a whole new level, making it visible from any direction. The red light is automatically activated when you’re on a call or in a meeting or you can activate it yourself at the touch of a button. So, even when you’re right in the middle of everything, your busylight will protect you from all angles, and all interruptions.
It’s like having a built-in security guard for your concentration.
CALLS
You call the shots.
When you’ve got a lot to get through, seamless, professional calls are vital. So we took the incredible call performance of our world-leading Evolve Series and we made it even better, building in three strategically placed powerful professional microphones and adding our advanced digital chipset and latest signal processing technology.
So when you need to make the call, your headset won’t let you down.
UC-CERTIFICATION
UC-certified means UC-satisfied.
Satisfaction guaranteed isn’t something you hear very often these days, but we’re bringing it back; Evolve2 40 works with all leading Unified Communications (UC) platforms, for truly seamless collaboration.
If your UC platform of choice is Microsoft Teams, the Teams-certified variant is perfectly adapted and optimised to give you the best experience with the platform.
Certified for Microsoft Teams badge — four-color Microsoft window icon left of the text 'Certified for Microsoft Teams' inside a rectangular outline.
Zoon Certified logo
Works with Google Meet badge — Google Meet camera icon left of the text 'works with Google Meet' inside a rounded rectangle.
MUSIC
Music matters.
We built this headset with powerful leak-tolerant 40mm speakers and powered it with our most advanced digital chipset ever. The Evolve Series brought you great music while you worked. Now, with Evolve2, we’re levelling up the audio quality to bring you music like you’ve never heard.
Sound good? You bet it does.
COMFORT
The new standard of comfort.
We set out to create a headset that would feel so great, you’d forget you were even wearing it. We designed the perfect shape using biometric measurements from hundreds of heads. Then we added soft memory foam cushions that mould to your ear’s natural contours. Finally, we assembled it using durable, premium materials.
We’ve taken comfort to a whole new level.
TECHNOLOGY
Thinking outside the box.
As far as things in boxes go, this is kind of a big deal. Before you’ve even unboxed it, you’re holding a pioneering piece of tech that’s leagues ahead of any other headset. But because we have one eye on the future, firmware upgrades and value packs are already on the way to boost it even further.
If you think it’s great now, just wait…
Jabra Services
Tailored services for a seamless workday
Make hybrid working a success with Jabra’s complete range of services
Jabra Care
Jabra Care
Support plans enabling you to work anytime, anywhere
Jabra Warranty+
Jabra Warranty+
Protect your investment with extended warranty
Make device management simple
View, manage, control and update all your devices in one place, with Jabra Plus. Our comprehensive device management platform makes it easy for you to ensure your teams can get down to business with minimal device downtime or disruption, wherever they are.
| Prestatie | |
| Type product | Headset |
| Draagwijze | Hoofdband |
| Aanbevolen gebruik | Oproepen/muziek |
| Headset type | Stereofonisch |
| Kleur van het product | Zwart |
| Virtuele surround | Nee |
| Hartslag monitor | Nee |
| Bewegingssensor | Nee |
| Beengeleidingssensor | Nee |
| OTA (Over-the-air) updates | Nee |
| Aan/uitschakelaar | Nee |
| Geoptimaliseerd voor | Microsoft Teams |
| Toegangsprofiel telefoonboek (PBAP) | Nee |
| Doorgelust | Nee |
| HD-stem | Nee |
| Automatisch verbinden | Nee |
| Drukontlasting oor | Nee |
| Materiaal behuizing | Polycarbonaat (PC), Acrylonitrielbutadieenstyreen (ABS) |
| Refurbished | Nee |
| Unified communications | Nee |
| Krachtige bas | Nee |
| Push-to-Talk (PTT) | Nee |
| Werkt met Amazon Alexa | Nee |
| Stalen scharnieren | Nee |
| Certificering | Leading UC vendors; meets Microsoft Teams Open Office requirements |
| Poorten & interfaces | |
| Connectiviteitstechnologie | Bedraad |
| USB-aansluiting | Ja |
| USB-connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth | Nee |
| Bluetooth-profielen | SBC |
| Hoofdtelefoon | |
| Maximum input vermogen | 30 mW |
| Positie speakers koptelefoon | Supraaural |
| Frequentiebereik koptelefoon | 20 - 20000 Hz |
| Ruisonderdrukking | Nee |
| HearThrough | Nee |
| Microfoon | |
| Microfoontype | Boom |
| Microfoon mute | Nee |
| Accu/Batterij | |
| Snel opladen | Nee |
| Vervangbare batterij | Nee |
| Muziekspeler | |
| FM-radio | Nee |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | -10 - 55 øC |
| Temperatuur bij opslag | -5 - 55 øC |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 186 mm |
| Diepte | 60,5 mm |
| Hoogte | 157 mm |
| Gewicht | 188 g |
| Verpakking | |
| Verpakkingsbreedte (imperiaal) | 18,6 cm (7.32") |
| Verpakkingsdiepte (imperiaal) | 5,33 cm (2.1") |
| Verpakkingshoogte (imperiaal) | 21,5 cm (8.46") |
| Breedte verpakking | 186 mm |
| Diepte verpakking | 53,5 mm |
| Hoogte verpakking | 215 mm |
| Inhoud van de verpakking | |
| Oplaadhouder | Nee |
| Oplaadstation | Nee |
| Inclusief AC-adapter | Nee |
| Opbergetui | Nee |
| Opbergetui | Ja |
| Energie | |
| USB Type-C-oplaadpoort | Nee |
| Technische details | |
| Gemakkelijke koppeling | Nee |
| Multipoint-connectiviteit | Nee |
| Garantieperiode | 2 jaar |
| Overige specificaties | |
| Automatische volumebijstelling | Nee |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Nee |
| Gesproken begeleiding | Nee |
| Luidspreker | Nee |
| Type oorkussen | Leatherette size M |
| Automatisch uitschakelen | Nee |
| Near Field Communication (NFC) | Nee |
| Bedrijfstemperatuur, bereik | 14 - 131 øF |
| Beschermetui | Ja |
| Spraakbesturing | Nee |
| Digital Signal Processing (DSP) | Nee |
| Verpakkingsinhoud | Headset;Carry pouch;User documents |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |