StoreFabric SN6010C 16GB 12-port 16GB Short Wave SFP+ Fibre Channel Switch
ITCurry #: 1171XV53 | Article #: R0Q97A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a high-performance Fibre Channel switch for departments, enterprises, or the edge? The HPE Storage Fibre Channel Switch C-series SN6010C is a high-performance, flexible, and cost-effective platform providing high-density, 16Gbps ports for storage networking deployments in small, medium-sized, and large enterprise environments. This switch offers outstanding value by providing high-availability, security, and ease of use at a cost-effective price in a compact one-rack-unit (1RU) form factor. With the flexibility to expand from 12 to 48 ports in 12-port increments, it offers the densities required to scale from an entry-level departmental switch to top-of-the-rack switch to edge connectivity in enterprise SANs. This switch delivers a non-blocking architecture, with all 48 4/8/16Gbps ports operating at line rate concurrently. With dual redundant hot-swappable power supplies and fan trays, this switch offers high availability scalable to mission-critical deployments.
What is new supporting point:
New subscription-based Advantage bundle with Cisco DCNM/NDFC and Enterprise license
Newly bundled offering with 16 Gb SFPs
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | Nee |
| Aantal moduleslots SPF+ | 48 |
| Fibre channel-poorten | 12 |
| Vezel-optische connector | SFP+ |
| Netwerk | |
| Auto-sensing | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 768 Gbit/s |
| MAC-adrestabel | 0 entries |
| Beveiliging | |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | 256-bit AES |
| SSH/SSL support | Ja |
| Protocollen | |
| Beheerprotocollen | SNMP 1, SNMP 3, SMI-S, SSH, SSH-2, CLI |
| Ondersteunde protocollen | Fibre Channel |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Vormfactor | 1U |
| Kleur van het product | Metallic |
| Prestatie | |
| Ondersteunde mediatypen | Supports 16Gb and 8Gb transcievers |
| Energie | |
| Vermogenstoevoer inclusief | Ja |
| Redundante voeding | Ja |
| Aantal voedingen | 2 |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Overige specificaties | |
| Technische details | Non-disruptive software upgrades, hot-swappable and dual redundant power supplies, hot-swappable fan tray, hot-swappable SFP+ optics, stateful process restart |
| Gewicht (imperiaal) | 9 kg (19.8 lbs) |
| Software (optioneel) | Port upgrade license, Enterprise Package license, Cisco Data Center Network Manager (DCNM) license, Advantage license (1/3/5 years) |
| Poortsnelheid | 16Gb |
| Upgrademogelijkheden | Activate additional ports using 12-port upgrade license |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 43,7 x 435,9 x 415 mm (1.72 x 17.2 x 16.3") |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 40 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 70 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 90 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 95 procent |
| Hoogte, in bedrijf | -60 - 2000 m |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 43,7 mm |
| Diepte | 435,9 mm |
| Hoogte | 415 mm |
| Gewicht | 9 kg |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 85176990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |