Storage LTO-8 Ultrium Rack Mount Tape Drive 5x LTO-8 30TB Data Cartridges
ITCurry #: 1171AMP3 | Article #: P77033-B25-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Storage Rack-mount Kits (formerly known as HPE StoreEver Rack-mount Kits) provide a high-density, rack-mountable tape drive solution for SAS backup and archiving applications in a 1U rack-mount kit. The 1U HPE StoreEver Rack-mount Kit accommodates up to two half-height internal SAS tape drives with a maximum capacity of 90 TB (2.5:1 compression) using two HPE StoreEver LTO-9 Ultrium 45000 drives.
What is new supporting point:
Specialized 12 GB/s SAS cable available.
The Smart Choice Purchase Program offers a pre-configured, rack-mount drive solution, including a rack-mount kit with an LTO-8 or LTO-9 SAS tape drive and five coordinating data cartridges.
HPE Storage Rack-mount Kit now supports LTO-9 Ultrium 45000 drives on a 12 GB/s SAS interface.
| Prestatie | |
| Media type | Tapecassette |
| Interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Intern | Ja |
| Type gegevensopslag | LTO |
| Compressieratio | 2.5:1 |
| Vormfactor | 1U |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | 256-bit AES |
| Opslagmedia | |
| Capaciteit met compressie | 30 TB |
| Data-uitwisseling | |
| Sustained data transfer rate (native) | 300 MB/s |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 43,2 mm |
| Diepte | 428,8 mm |
| Hoogte | 641,4 mm |
| Gewicht | 8,6 kg |
| Overige specificaties | |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 43,2 x 482,6 x 642,6 mm (1.7 x 19 x 25.3") |
| Type behuizing | 1U |
| Registratietechnologie | LTO Ultrium |
| Gewicht (imperiaal) | 8,62 kg (19 lbs) |
| WORM-compatibiliteit | Yes |
| Hostinterface | 12 MB/s SAS, 6 MB/s SAS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |