ProLiant MicroServer Gen11 - E-2434 - 32GB-U - 4LFF-NHP 2x4TB HDD - 180W External PS
ITCurry #: 1171AKV5 | Article #: P75207-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a budget-friendly server that can fit almost anywhere? The HPE ProLiant MicroServer Gen11 delivers an affordable, compact yet powerful entry server that you can customize for on-premises or for hybrid cloud possibilities while still meeting the enterprise-class performance, security, reliability, and expandability standards of the rest of the HPE ProLiant enterprise class server portfolio. With a mini tower design, place it flat or vertically or wall mounted, depending on customer environment. The latest Intel Xeon 6300 Series, Intel Xeon E and Intel Pentium Processors supported to deliver compute performance, increased memory capacity, as well as security and remote management into the server with HPE iLO silicon root of trust. The affordable starting price makes the HPE ProLiant MicroServer Gen11 a good value that has the networking and performance capacity to grow with your business as your needs and budget change over time.
What is new supporting point:
Four 4400 MT/s HPE DDR5 UDIMMs, offering 16, 32 GB with up to 128 GB memory capacity support.
Fast OS Boot with the M.2 slot (optional slot available on the optional dedicated HPE iLO/M.2/serial port kit).
Support for HPE iLO 6. HPE iLO remote server management support is now standard without the need of the additional module or activation key.
Optional Serial Port (via the dedicated HPE iLO/M.2/serial port option kit).
Two PCIe expansion slots with the new PCIe 5.0 support.
The latest Intel Xeon 6300 Series, Intel Xeon E-2400 and Intel Pentium Gold Processors.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© |
| Processormodel | E-2434 |
| Frequentie van processor | 3,4 GHz |
| Aantal processorkernen | 4 |
| Processor cache | 12 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 4800 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 32 GB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 8 TB |
| HDD interface | SATA III |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Ja |
| Ondersteunde RAID-controllers | Embedded Intel VROC SATA for HPE ProLiant Gen11 |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 4 |
| Uitbreidingsslots | 2 PCIe, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Design | |
| Type behuizing | Ultra Micro Tower |
| Kleur van het product | Zwart |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO6, dedicated iLO port included |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Energie | |
| Soort voeding | 1x 180W External Power Adapter, Non-Redundant Power Supply |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 180 W |
| Aantal ondersteunde redundante voedingen | 1 |
| Aantal hoofdvoedingen | 1 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 377 mm |
| Diepte | 467 mm |
| Hoogte | 255,4 mm |
| Gewicht | 7,97 kg |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 1x Standard Fan |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 376,9 x 467,1 x 255,3 mm (14.8 x 18.4 x 10.1") |
| Opslagschijf type | 2x HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF RW 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Beveiligingseigenschappen | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Gewicht (imperiaal) | 7,97 kg (17.6 lbs) |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |