-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for an upgrade path to improve Storage Area Network performance for your ProLiant servers? The HPE SN1610Q 32Gb Fibre Channel Host Bus Adapter (HBA) provides significant I/O performance and security benefits over existing 16 Gb SAN solutions. Even if the SN1610 is introduced into a new ProLiant server, the Fibre Channel standard enables backward compatibility to 16 Gb infrastructure. Additionally, the HPE SN1610Q 32Gb Fibre Channel HBA is forward compatible to 64 Gb and future speeds. The exponential effect of newer servers and infrastructure helps accelerate databases, host more virtual machines, support emerging technologies such as NVMe, and reduce total cost of ownership. The HBA delivers better business outcomes across multiple industry verticals that rely on high-performance, data-intensive, and reliable connectivity from servers to storage.
What is new supporting point:
NVMe protocol
Hardware root of trust
Improve bandwidth, latency, and I/O performance
| Poorten & interfaces | |
| Connectiviteitstechnologie | Bedraad |
| Hostinterface | PCI Express |
| Interface | Fiber |
| Fibre channel-poorten | 1 |
| Vezel-optische connector | SFP+ |
| PCI versie | 4.0 |
| Netwerk | |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens | 32 Mbit/s |
| Design | |
| Component voor | Server |
| Intern | Ja |
| Compatibele producten | HPE ProLiant ML and DL Gen10 and Gen10 Plus servers; HPE ProLiant ML and DL Gen11 Servers; HPE Alletra Storage Server 4110; HPE Alletra Storage Server 4120; HPE Alletra Storage Server 4140 |
| Energie | |
| Stroomverbruik (typisch) | 10 W |
| Minimale systeemeisen | |
| Compatibele besturingssystemen | None |
| Ondersteunt Windows | Ja |
| Ondersteunt Linux | Ja |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 167,6 mm |
| Diepte | 68,9 mm |
| Gewicht | 113 g |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 85176990 |
| Overige specificaties | |
| Soort kabel | Shortwave, 50 micron, fiber optic up to 100 meters |
| Aantal poorten | 1 |
| Prestatiebeheer | HPE GreenLake SAN Fabric Manager |
| Type behuizing | 2U |
| Compatibiliteit | HPE MSA family, HPE XP family, HPE 3PAR family, and HPE Nimble Storage family. Visit www.hpe.com/storage/spock for the latest available information on array support. |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |