HPE MSA 2060 LFF 2x10GbE iSCSI 4-port Controller 12x20TB HDD 4x10GB iSCSI XCVR 240TB Storage Array
ITCurry #: 1171ASC8 | Article #: P84176-B25-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Is your company looking for easy-to-use, affordable, and high-performance shared storage? The HPE MSA 2060 Storage is a flash-ready hybrid storage system designed to deliver hands-free, affordable application acceleration for small and remote office deployments. Don’t let the low cost fool you. It gives you the combination of simplicity, flexibility, and advanced features you may not expect in an entry-priced array. Start small and scale as needed with any combination of solid state drives (SSDs), high-performance Enterprise SAS HDDs, or lower-cost Midline SAS HDDs. With the ability to deliver up to 395,000 IOPS, the new HPE MSA 2060 is up to 80% faster than its prior generation with ample horsepower for even the most demanding workloads. [1]
What is new supporting point:
MSA Gen6 HDD and SSD media options supporting an increase in MSA 2060 raw capacity of up to a maximum of 7.37 PB.
All MSA Gen6 and Gen7 storage array models are now fully certified for use with HPE Morpheus VM Essentials Software.
HPE Smart Choice MSA Gen6 storage array bundles with up to 240 TB of raw storage capacity included, supporting 16 Gb Fibre Channel, 10 GbE iSCSI, and 12 Gb SAS host connectivity.
Customer configurable HPE MSA 2060 storage array models and storage media options available through the HPE Smart Choice program.
| Opslagmedia | |
| Ge‹nstalleerde opslag-drive | HDD |
| Aantal storage drives ge‹nstalleerd | 12 |
| Ondersteunde types opslag-drives | HDD & SSD |
| Capaciteit opslag-drive | 20 TB |
| Ondersteunde opslagstationinterfaces | SAS |
| Opslagschijf type | Up to 12 LFF HDD and/or SSD per base array |
| Poorten & interfaces | |
| Fibre Channel | Ja |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Minimale systeemeisen | |
| Ondersteunt Linux | Ja |
| Ondersteunde server operating systems | Windows Server 2022, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Ja |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 89 mm |
| Diepte | 445 mm |
| Hoogte | 508 mm |
| Gewicht | 5 kg |
| Duurzaamheid | |
| Duurzaamheidscertificaten | ENERGY STAR |
| Overige specificaties | |
| Gewicht (imperiaal) | 4,99 kg (11 lbs) |
| Harde schijf-controller | 2x 10/25 GbE iSCSI 4-port Controllers |
| Beschrijving uitbreiding | 24 drive bay 2060 SFF drive enclosure or 12 drive bay 2060 LFF drive enclosure (add up to 9 with any combination) |
| Vormfactor | LFF |
| Compatibele besturingssystemen | Windows Server 2022; Windows Server 2019; Windows Server 2016; VMWare vSphere 6.7; Red Hat Linux 8; SuSE SLES 15; See HPE SPOCK for more details. |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |