-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Need a modern shared storage array that is flash-ready and affordable with what’s left of a small budget? The HPE MSA 1060 Storage brings affordable flash storage down to the most price-sensitive customers. Designed to meet entry-level storage requirements, the HPE MSA 1060 Storage is a good fit for budget-constrained customers. With one of the lowest entry price points in the HPE Storage portfolio and field-proven HPE ProLiant compatibility, the HPE MSA 1060 Storage is the platform of choice for smaller IT workloads. The HPE MSA 1060 Storage features 10G-BaseT iSCSI, FC, and SAS host interface connectivity at previously unattainable entry price points. The MSA 1060 allows users to take advantage of the latest storage technologies while also providing a balance between performance and budget.
What is new supporting point:
All MSA Gen6 and Gen7 storage array models are now fully certified for use with HPE Morpheus VM Essentials Software.
MSA Gen6 HDD and SSD media options supporting an increase in MSA 1060 raw capacity of up to a maximum of 2.95 PB.
Customer configurable HPE MSA 1060 storage array models and storage media options available through the HPE Smart Choice program.
| Opslagmedia | |
| Opslagdrives ge‹nstalleerd | Nee |
| Ge‹nstalleerde opslag-drive | Nee |
| Ondersteunde types opslag-drives | HDD & SSD |
| Aantal storage drives ondersteund | 24 |
| Maximaal ondersteunde opslagcapaciteit | 737 TB |
| Opslag schijf-interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Opslagschijf type | Up to 24 SFF HDD and/or SSD on all 1060 array models |
| Poorten & interfaces | |
| Fibre Channel | Ja |
| Design | |
| Apparaatklasse | Kleine & middelgrote bedrijven |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Minimale systeemeisen | |
| Ondersteunt Linux | Ja |
| Ondersteunde server operating systems | Windows Server 2022, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Ja |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 89 mm |
| Diepte | 445 mm |
| Hoogte | 508 mm |
| Gewicht | 5 kg |
| Duurzaamheid | |
| Duurzaamheidscertificaten | ENERGY STAR |
| Overige specificaties | |
| Gewicht (imperiaal) | 4,99 kg (11 lbs) |
| Harde schijf-controller | 2x 10GBase-T iSCSI 2-port Controllers |
| Beschrijving uitbreiding | 24 drive bay 2060 SFF disk enclosure or 12 drive bay 2060 LFF disk enclosure (add up to 3) |
| Vormfactor | SFF |
| Compatibele besturingssystemen | Windows Server 2022; Windows Server 2019; Windows Server 2016; VMWare vSphereT 6.7; Red Hat Linux 8; SUSET SLES 15; See HPE SPOCK for more details. |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |