-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Has your business exceeded your storage capacity? Manage your small and midrange business growing storage needs by deploying the HPE D3000 Enclosures, the next generation 12 Gb SAS low-cost, high-capacity, tiered external storage system. The HPE D3000 Enclosures are ideal for your small application environments, remote offices and departmental locations. The 12 Gb SAS enclosures - large form factor (LFF) D3610 with 12 drive bays and small form factor (SFF) D3710 with 25 drive bays offer flexible, modular solutions to simplify capacity expansion of HPE ProLiant server and HPE BladeSystem environments to external storage without having to make the full move to SAN or NAS. This allows you to buy what is needed today and purchase additional capacity as data storage needs grow. HPE D3000 enclosures support HPE SmartDrive Carriers. Buy and maintain a common set of HPE ProLiant drives for Gen10, Gen10+ and Gen11 ProLiant Servers. Total support can grow up to 96 LFF or 200 SFF drives.
What is new supporting point:
Bundled SKUs with enclosure plus drives will not be offered with "B" SKUs
Updated power supplies that meet the requirements of the EU's Lot9 2023 regulations
| Opslagmedia | |
| Opslagdrives ge‹nstalleerd | Nee |
| Ge‹nstalleerde opslag-drive | Nee |
| Ondersteunde types opslag-drives | SSD |
| Aantal storage drives ondersteund | 25 |
| Maximaal ondersteunde opslagcapaciteit | 3080 TB |
| Ondersteunde opslagstationinterfaces | SAS |
| Opslagschijf afmetingen ondersteund | 2.5" |
| Aantal systeemstation ondersteund | 25 |
| Soorten RAID | 0, 1, 1+0, 5, 6, 50, 60 |
| Overdrachtssnelheid | 12 Gbit/s |
| Hot-swap drive bays | Ja |
| Opslagschijf type | 25 HPE SFF SAS/SATA drives in Smart carriers supported, up to a maximum of 200 SFF drives with 8 D3710 enclosures daisy-chained together |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Kleur van het product | Zwart, Zilver |
| Energie | |
| Aantal voedingen | 2 |
| Minimale systeemeisen | |
| Ondersteunt Linux | Ja |
| Ondersteunde server operating systems | Windows Server 2016, Windows Server 2019, Ja, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 87 mm |
| Diepte | 448 mm |
| Hoogte | 546 mm |
| Gewicht | 24,9 kg |
| Overige specificaties | |
| Harde schijf-controller | HPE Smart Array E208e-p HPE Smart Array P408e-p |
| Beschrijving uitbreiding | HPE D3000 Enclosures support up to eight enclosures cascading off single x4 SAS port |
| Insight manager ondersteuning | Yes |
| SAN-backup ondersteuning | No |
| Opslagmirroring ondersteuning | Yes |
| Compatibele besturingssystemen | Microsoft Windows Server 2019, Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2012 Essentials, Red Hat Enterprise Linux (RHEL), SUSE Linux Enterprise Server (SLES), VMware ESX depending on host connectivity |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |