-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Networking Comware Switch Series 5900 are high-density, low-latency top-of-rack (ToR) switches suited for deployment at the access layer and management network of medium-sized and large enterprise data centers. To meet the increased demand for virtualization, scalability, and programmability, these switches provide high-performance switching with low latency and a user-friendly operating system (OS) Comware v7. HPE Intelligent Resilient Fabric (IRF) helps create simpler, flatter, and more agile networks by combining multiple physical switches into a logical device. Network and security features, coupled with dual, redundant hot-swappable power supplies, provide investment protection, reliability, and availability, and allow advanced chassis power management. These switches also provide network visibility through multi-vendor network management with HPE Intelligent Management Center (IMC).
What is new supporting point:
Introducing a new TAA-compliant top-of-rack switch with 48 × 1G Base-T, 4 × 10G SFP+, and 2 × 40G QSFP+ ports for secure and compliant deployments
Cut-through with low-latency and varying wire speed performance
OpenFlow™ and NETCONF™ for automating manual tasks and improving service delivery
HPE Intelligent Resilient Fabric (IRF) technology provides greater resilience and scalability
Rich feature sets with IPv4 and IPv6 support Layer 2, Layer 3, and quality of service (QoS) / access control list (ACL) features.
Dual, redundant hot-pluggable power supplies with reversible airflow help reduce power consumption
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Switch-laag | L3 |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | Nee |
| Aantal moduleslots SPF+ | 48 |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ah |
| 10G support | Ja |
| Datastroombeheer | Ja |
| Verbindingsaggregatie | Ja |
| Spanning tree protocol | Ja |
| VLAN=ondersteuning | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 336 Gbit/s |
| Throughput | 250 Mpps |
| MAC-adrestabel | 16000 entries |
| Latentie (10 Gbps) | 1,2 æs |
| Jumbo Frames ondersteuning | Ja |
| Packet buffergeheugen | 8 MB |
| Beveiliging | |
| DHCP-functies | DHCP client, DHCP server |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| Protocollen | |
| Routing protocols | BGP, IP, MPLS, OSPF, RIP, VRRP |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Stapelbaar | Ja |
| Vormfactor | 1U |
| Kleur van het product | Zwart |
| Prestatie | |
| Physical stacking (units) | 9 |
| Type geheugen | SDRAM |
| Intern geheugen | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Energie | |
| Vermogenstoevoer inclusief | Ja |
| Redundante voeding | Ja |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| DC voltage input | 48 - 60 V |
| Vermogensverbruik (max) | 250 W |
| Energieverbruik opmerking | 96 W (Dual AC) |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Overige specificaties | |
| Latentie | 1GE < 5 æs, 10GE< 3 æs, 40GE <1.2 æs (64-byte packets) |
| Geheugen en processor | 1 GB flash; Packet buffer size: 8 MB, 2 GB SDRAM |
| Aansluitingen | (48) autosensing 10/100/1000 ports, Duplex: 10BASE-T/100BASE-TX: half or full; 1000BASE-T: full only, (4) fixed 1000/10000 SFP+ ports, (2) QSFP+ 40GbE ports |
| Relatieve luchtvochtigheid bij opslag (geen condensering) | 10 - 90 procent |
| Prestatiebeheer | HPE Intelligent Management Center (IMC) Command-line interface (CLI) Out-of-band management SNMP manager Telnet FTP |
| Gewicht (imperiaal) | 7,5 kg (16.5 lbs) |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 439,9 x 359,9 x 43,9 mm (17.3 x 14.2 x 1.73") |
| Fan | 2 fan tray slots Fan trays are not included with the switch and must be ordered separately. Use two fan trays with matching airflow direction for proper operation. Do not run the system with one fan tray for over 24 hours or without any fan tray for more than two minutes. Operate within 23øF (-5øC) to 113øF (45øC). Not following these guidelines may void your warranty. |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | -5 - 45 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 90 procent |
| Warmtedissipatie | 327,6 BTU/h |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 440 mm |
| Diepte | 360 mm |
| Hoogte | 44 mm |
| Gewicht | 7,5 kg |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 85176990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |