Aruba Networking CX 6000 48p 10M/100M/1G 4p SFP 1G Switch
ITCurry #: 1171ATU0 | Article #: R8N86B#ABB-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Aruba Networking CX 6000 Switch Series is a modern family of entry level access switches ideal for branch offices, midsize businesses, and small enterprises. Designed for reliable, simple, and secure access, this switch family provides a convenient and cost-effective wired access solution for networks supporting Internet of Things (IoT), mobile, and cloud applications. Prepare your network for future demands with a powerful ASIC and HPE Aruba Networking CX Switch Operating System for a consistent, and efficient operator experience. This fully-managed series has convenient built-in uplinks with up to 740W of Class 4 PoE to support IoT devices such as security cameras and wireless APs. A compact and fanless model is ideal for use in quiet, small workspaces. The CX 6000 series is easy to deploy and use with flexible management choices, allowing the ideal fit for your business and network environment.
What is new supporting point:
It simplifies IT operations with modern Layer 2 switch series that provides entry level, reliable, and convenient wired access connectivity
The CX 6000 series has convenient built-in 1GbE uplinks and up to 740W of Class 4 PoE for support of access points, client, and IoT devices
It has compact and fanless 8-port and 12-port models for space-constrained deployments
The CX 6000 provides flexibility to manage and simplify configurations with HPE Aruba Networking Central, HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software, easy to use Web GUI, or industry standard CLI
Ready for software defined networking with REST APIs.
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Switch-laag | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Web-gebaseerd management | Ja |
| Cloud-beheerd | Ja |
| Locatie-instellingen (CLI) configureren | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | 48 |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Aantal moduleslots SPF | 4 |
| Console port | USB |
| Aantal USB 2.0-poorten | 1 |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.1ab |
| 10G support | Nee |
| Datastroombeheer | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 104 Gbit/s |
| Throughput | 77,3 Mpps |
| MAC-adrestabel | 8192 entries |
| Latentie (1 Gbps) | 1,9 æs |
| Statische route | Ja |
| Beveiliging | |
| DHCP-functies | DHCP server, DHCP snooping, DHCP relay, DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| Multicast-functies | |
| Multicast-ondersteuning | Ja |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Vormfactor | 1U |
| Kleur van het product | Zwart |
| Prestatie | |
| Type processor | Ja |
| Processorfabrikant | ARM |
| Processormodel | ARM Cortex-A9 |
| Frequentie van processor | 1016 MHz |
| Type geheugen | DDR3-SDRAM |
| Intern geheugen | 4096 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Energie | |
| Stroombron | AC |
| AC-ingangsspanning | 200 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50/60 Hz |
| Vermogensverbruik (max) | 35,2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 45 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 70 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 5 - 95 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 5 - 90 procent |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 442,5 mm |
| Diepte | 246,5 mm |
| Hoogte | 43,9 mm |
| Gewicht | 2,98 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |