Aruba Networking AP-634 (RW) Tri-radio 2x2:2 Wi-Fi 6E External Antennas Campus AP
ITCurry #: 1171AKR0 | Article #: S1G49A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
HPE Aruba Networking 630 Series Campus Access Points are designed to take advantage of the 6 GHz band using three radios for comprehensive tri-band coverage. With 6 GHz, wireless capacity is more than doubled, allowing enterprises to meet needs today and plan for future growth. The Wi-Fi 6E APs allow countries to take advantage of Wi-Fi 6E once it is approved in country through automated notification and easy deployment of 6 GHz regulatory tables. The 630 series delivers a maximum aggregate 3.9 Gbps data rate for higher throughput and faster speeds for fixed low power indoor (LPI) use. With up to seven 160 MHz channels, the 630 series increases performance for low-latency, bandwidth-hungry applications. The ultra tri-band (UTB) filtering eliminates interference between 5 GHz and 6 GHz and prevents gaps in channel coverage. To ensure high availability, the 630 series includes dual port hitless failover for Ethernet and power.
What is new supporting point:
Three radios to extend the benefits of Wi-Fi 6E to the 6 GHz band accessing up to 1200 MHz of spectrum
Wider channels and less interference to deliver faster speeds for low-latency, bandwidth-hungry applications like high-definition video and augmented reality / virtual reality
Unique filtering capabilities to mitigate gaps in coverage and help minimize interference between the 5 GHz and 6 GHz bands
High availability with hitless failover for Ethernet and power to help ensure business continuity
Automated notification and easy deployment of 6 GHz regulatory tables to allow countries to take advantage of Wi-Fi 6E, once it is approved in the country
| Kenmerken | |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| 6 GHz | Ja |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens | 2500 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (2.4 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (5 GHz) | 2500 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (6 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 2500,5000 Mbit/s |
| Frequentieband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.9 Gbps |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Bluetooth | Ja |
| MIMO | Ja |
| Beveiliging | |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | AES, TKIP, WPA, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPA3, WPA3-Enterprise |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 1 |
| Energie | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Design | |
| Plaatsing | Plafond, Paal, Muur |
| Kleur van het product | Wit |
| Aanbevolen gebruik | Binnen |
| Antenne | |
| Soort antenne | Extern |
| Aansluiting antenne | RP-SMA |
| Prestatie | |
| Compatibele besturingssystemen | AP-634 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-634 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.03 AP-635: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.9.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-634 is only supported on HPE Aruba Networking OS 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking OS 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. Standard power operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x HPE Aruba Networking OS deployments without a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. |
| Certificaten | |
| Certificaten van naleving | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Laagspanningsrichtlijn (LVD) |
| Certificering | UL2043 plenum rating Wi-Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2 and WPA3-Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 5) |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 220 mm |
| Diepte | 50 mm |
| Hoogte | 220 mm |
| Gewicht | 1,3 kg |
| Overige specificaties | |
| Aansluitingen | E0, E1: Two Ethernet wired network ports (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Gewicht (imperiaal) | 1,3 kg (2.86 lbs) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |