Tm-l90 - Label And Barcode Printer - Thermal - 80mm - USB / Serial (c31c412412)
ITCurry #: 1925F798 | Article #: C31C412412-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Label printer
The TM-L90 is Epson's compact thermal label printer that’s also ideal for barcode printing. This model effortlessly increases productivity for post offices, pharmacies, supermarkets and other businesses. You can easily print on different types of label and receipt paper, in a variety of different sizes, thanks to the adjustable cutter.
Label and barcode printing
With fast, thermal printing of up to 150mm/sec, the TM-L90 is a valuable asset to your business. With this model, you'll be able to print out and get on with more important work, rather than waiting around for labels or barcodes.
More connectivity
This printer benefits from high speed serial, Ethernet and parallel connectivity plus a built-in USB interface, which means it can be operated as a network device.
Easy to use
The small footprint and wall bracket mean that you can place it almost anywhere, in any position, for convenient and versatile printing. Practical design features, such as drop-in paper load, selectable auto-cutter and jamproof paper feeding, ensure smooth operation. The easy-to-use operator cover and lifespan of up to 20 million lines enable long-lasting, trouble-free maintenance.
High quality labels
Its greyscale capabilities allow highly customised layouts, and logos and promotional messages can be added with ease.
Larger receipt rolls, wider paper
Altogether, the TM-L90 label printer is one of the most efficient label printers available: it accepts large paper rolls (up to 90mm in diameter) and you can select paper widths between 38 and 80mm to produce labels in different sizes.
| Printsnelheid | |
| Printtechnologie | Direct thermisch |
| Kleur | Nee |
| Maximale resolutie | 180 x 180 DPI |
| Printsnelheid (metrisch) | 150 mm/sec |
| Printkleuren | Zwart |
| Maximale print breedte | 1,41 mm |
| Maximale print hoogte | 3,39 mm |
| Papier | |
| Autocutter | Ja |
| Maximum roll diameter | 9 cm |
| Autocutter duurzaamheid | 2000000 miljoen delen |
| Poorten & interfaces | |
| Connectiviteitstechnologie | Bedraad |
| Wifi | Nee |
| USB-poort | Ja |
| Aantal USB 2.0-poorten | 1 |
| RS-232 port | 1 |
| Prestatie | |
| Levensduur printkop | 150000000 miljoen tekens |
| Certificering | TšV, CE |
| Design | |
| Kleur van het product | Grijs |
| Eisen aan de omgeving | |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 5 - 45 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | -10 - 50 procent |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 10 - 90 øC |
| Temperatuur bij opslag | 10 - 90 øC |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 145 mm |
| Diepte | 195 mm |
| Hoogte | 148 mm |
| Gewicht | 1,6 kg |
| Verpakking | |
| Aantal per verpakking | 1 stuk(s) |
| Breedte verpakking | 190 mm |
| Diepte verpakking | 250 mm |
| Hoogte verpakking | 240 mm |
| Gewicht verpakking | 2,8 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Inclusief AC-adapter | Ja |
| Logistieke gegevens | |
| Producten per palletlaag | 16 stuk(s) |
| Producten per palletlaag (UK) | 24 stuk(s) |
| Producten per pallet (UK) | 168 stuk(s) |
| Palletlengte (UK) | 120 cm |
| Palletbreedte (UK) | 100 cm |
| Pallethoogte (UK) | 179,5 cm |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 84433210 |
| Pallet brutobreedte | 80 cm |
| Pallet brutolengte | 120 cm |
| Pallet brutohoogte | 179,5 cm |
| Producten per pallet | 112 stuk(s) |
| Overige specificaties | |
| Buffergrootte | 4 KB |
| Land van herkomst | China |
| Bekabelingstechnologie | 10/100Base-T(X) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |