Surecolor P7300 - Color Printer - 24-in A1 2400x1200 - USB / Ethernet
ITCurry #: 1925AG45 | Article #: C11CL82301A0-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The fast and reliable SureColor P7300 features Epson’s acclaimed 2.64-inch PrecisionCore µTFP printhead, ensuring exceptional image quality. It includes the advanced 10-colour UltraChrome PRO10 inkset, with violet ink (350ml and 700ml cartridges) to enhance the colour gamut. Richer blacks and improved contrast are achieved through Black Enhance Overcoat (BEO) technology.
Cost effective
Premium professional features at a competitive price point
High-quality output
Wide colour gamut with UltraChrome Pro10 inkset (inc. violet). Black Enhance Overcoat technology (BEO) for richer blacks and improved contrast.
Easy-to-use
Highly-intuitive operation with a 4.3-inch touchscreen. Simple printing status checks with internal LED printing light.
Designed to keep businesses moving
Fast, consistent and reliable. The SC-P7300 ensures crisp, detailed prints at high speeds with the PrecisionCore µTFP printhead.
Versatile media handling
Accommodates various media types, including glossy, bond, matte, and rigid poster boards up to 1.5mm thick
Remote monitoring
Access production status, utilisation rates, print costs, and output volumes via the Epson Cloud Solution PORT
| Printsnelheid | |
| Printtechnologie | Inkjet |
| Kleur | Ja |
| Maximale resolutie | 1200 x 2400 DPI |
| Aantal printcartridges | 10 |
| Printkleuren | Foto zwart, Mat Zwart, Lichtyaan, Cyaan, Geel, Helder magenta, Helder licht magenta, Violet, Grijs, Licht Grijs |
| Printen zonder witranden | Ja |
| Papier | |
| Maximale printafmetingen | A1 (594 x 841 mm) |
| Papierlade mediatypen | Rol |
| ISO A-series afmetingen (A0...A9) | A1, A2, A3+, A3++, A3, A4 |
| ISO B-series afmetingen (B0...B9) | B2, B3, B4 |
| Mediadikte | 0.08 - 1.5 mm |
| Maximum rollengte | 18 m |
| Maximum rol breedte | 61 cm |
| Maximum roll diameter | 15 cm |
| Poorten & interfaces | |
| Ethernet LAN | Ja |
| USB-poort | Ja |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobiele printing technologie‰n | Epson Cloud Solution PORT |
| Prestatie | |
| Kleur van het product | Zwart |
| Ingebouwd display | Ja |
| Beeldschermdiagonaal | 10,9 cm (4.3") |
| Soort bediening | Touch |
| Intern geheugen | 2000 MB |
| Interne opslagcapaciteit | 320 GB |
| Opslagmedia | HDD |
| Energie | |
| Stroomverbruik (PowerSave) | 32 W |
| Stroomverbruik (in standby) | 3,4 W |
| Stroomverbruik (typisch) | 85 W |
| Stroomverbruik (indien uit) | 0,3 W |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50/60 Hz |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 1401 mm |
| Diepte | 667 mm |
| Hoogte | 1218 mm |
| Gewicht | 119 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |