-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Standard Proofing Paper is designed to address the needs of the proofing market which increasingly uses Epson printers combined with a suitable media.
Standard Proofing Paper has a Fogra 39 certification, which is becoming the European standard. Offering the widest colour gamut available for accurate colour reproductions, this paper provides a base colour, weight and gloss level designed to match colour-critical commercial offset, press applications. Optimised for proofing applications, when used with our Epson UltraChrome K3 Ink with Vivid magenta, this media delivers outstanding short-term stability.
Like all Epson innovative media, this paper is engineered to give you the highest resolution and colour saturation possible. As always, Epson supplies guarantee Epson quality
Overview
- FOGRA certification for Offset PT1/PT2/PT3, Flexo, Gravure S1/S2/S3/S4
- Paper white point 95, 0 -2 optimised for FOGRA39
- Controlled white point accuracy less than ? E 1.0
- Free from Optical Brightener
- 205 g/m², 200 microns
- Semi matte finish
- Dries instantly
| Kenmerken | |
| Rollengte | 50 m |
| Rolbreedte | 111,8 cm |
| Gewicht printermedia | 205 g/mý |
| Land van herkomst | Duitsland |
| Verpakking | |
| Aantal per verpakking | 1 stuk(s) |
| Breedte verpakking | 170 mm |
| Diepte verpakking | 1170 mm |
| Gewicht verpakking | 13,1 kg |
| Hoogte verpakking | 160 mm |
| Logistieke gegevens | |
| (Buitenste) hoofdverpakking lengte | 1170 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking breedte | 170 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking hoogte | 160 mm |
| Pallet brutolengte | 120 cm |
| Pallet brutobreedte | 80 cm |
| Pallet brutohoogte | 80 cm |
| Hoeveelheid per (buitenste) hoofdverpakking | 1 stuk(s) |
| Producten per palletlaag | 4 stuk(s) |
| Producten per palletlaag (UK) | 5 stuk(s) |
| Producten per pallet (UK) | 250 stuk(s) |
| Palletlengte (UK) | 120 cm |
| Palletbreedte (UK) | 100 cm |
| Pallethoogte (UK) | 80 cm |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 48025590 |
| Overige specificaties | |
| Producten per pallet | 24 stuk(s) |
| Aanbevolen gebruik | Inkjetprinten |