Combo Card Reader Hub (USB-C+USB 3.0) 1x SD, 1x MicroSD, 1x USB 3.0, grey
ITCurry #: M9238090 | Article #: DA-70886-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Easy connection of memory cards and USB sticks to your smartphone, tablet, notebook - USB-C & USB-A
- Direct data backup from smartphone / tablet without intermediate storage
- USB port and card reader can be operated in parallel
- Copy & move between USB A device and memory card possible
- Connection to notebook, tablet or smartphone possible via USB-C or USB A
- Plug and play - no drivers required
- Ideal for on the go and when traveling
- Compact aluminum housing with protective caps for the connections
The dual card reader from DIGITUS® with integrated USB hub (OTG) can be connected to a smartphone, tablet or notebook, allowing you to access inserted storage media such as USB sticks, SD or MicroSD memory cards. You can connect the device either via the USB-A (USB 3.0) or via the USB-C plug of the hub. The USB hub can be used at the same time as the memory card reader, so files can also be moved or copied between the two ports. The installation of drivers or apps is not necessary thanks to Plug and Play. Ideal for backing up vacation photos directly on site, for example, without having to use a notebook.
| Prestatie | |
| Compatibele geheugenkaarten | MicroSD (TransFlash), SD |
| Intern | Nee |
| Overdrachtssnelheid | 5000 Mbit/s |
| Kleur van het product | Aluminium |
| Materiaal behuizing | Aluminium |
| USB On-The-Go ondersteuning | Ja |
| Plug and play | Ja |
| Certificering | CE |
| Poorten & interfaces | |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A/Type-C |
| Aantal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)-poorten | 1 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 20,5 mm |
| Diepte | 86,5 mm |
| Hoogte | 12 mm |
| Gewicht | 28 g |
| Verpakking | |
| Aantal per verpakking | 1 stuk(s) |
| Breedte verpakking | 100 mm |
| Diepte verpakking | 100 mm |
| Hoogte verpakking | 18 mm |
| Verpakkingsvolume | 180 cmü |
| Gewicht verpakking | 70 g |
| Minimale systeemeisen | |
| Ondersteunt Windows | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Ondersteunt Mac-besturingssysteem | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tijger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Ondersteunde mobiele besturingssystemen | Android, iOS |
| Technische details | |
| Land van herkomst | China |
| Aantal poorten | 1 |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 84719000 |
| Hoeveelheid per (buitenste) hoofdverpakking | 60 stuk(s) |
| (Buitenste) hoofdverpakking breedte | 315 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking lengte | 215 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking hoogte | 220 mm |
| (Buitenste) hoofdverpakking brutogewicht | 3,8 kg |
| (Buitenste) hoofdverpakking inhoud | 14899,5 cmü |
| Code UK-handelstarief | 84718000 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |