-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Vertiv PowerGo EP0G01A0 is a basic standard rack power distribution unit (rPDU) that delivers reliable power to critical IT equipment within a rack or cabinet. The single-phase unit supports up to 2.3kVA of load capacity across a single IEC C14 input. It features (8) German Schuko receptacles, each supporting up to 16A at 230V, for versatile connectivity. It has a 1U, horizontal rackmount configuration, and a compact design, allowing seamless integration into standard racks. Built for durability, it has a maximum operating temperature of up to 45°C. The unit is CE-Marked, FCC-Marked, complies with IEC 62368-1, and is RoHS compliant. Every unit is 100% tested for reliability and functionality and has a 1-year warranty, offering both efficiency and peace of mind for your power distribution needs.
| Design | |
| PDU types | Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlet types | Type F |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Nominal input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 10 A |
| Maximum power | 2300 W |
| Certificates | |
| Certification | CE Marked, FCC Marked, Complies with IEC 62368-1, Complies with EN 55032 and EN 55035, ROHS (EMC only),S-Mark |
| Weight & dimensions | |
| Width | 44 mm |
| Depth | 435 mm |
| Height | 44.4 mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |