-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Plyo Case offers stylish, everyday protection with a sleek and lightweight design. Featuring a TPU shock-absorbing frame combined with a durable polycarbonate backplate, providing robust protection without the bulk. The signature UAG armor shell and impact-resistant soft core protect your device from drops and impacts, while scratch-resistant skid pads and air-soft corners add extra cushioning for enhanced safety. With anti-yellowing technology, the Plyo Series maintains lasting clarity, allowing your phone's true color to shine. v
| Features | |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Compatibility | Galaxy S26+ Plus |
| Case type | Cover |
| Product colour | Silver |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Desktop stand | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Bump resistant |
| Built-in battery | No |
| Wireless charging | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Depth | 163 mm |
| Weight | 50 g |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |