Pathfinder Backcover Magsafe Samsung Galaxy S26 Ultra - Heritage Yellow
ITCurry #: T2925037 | Article #: 214530118282-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Pathfinder Series is the ideal case for those seeking a rugged, adventure-ready protection for their Samsung Galaxy S26 Ultra. This case combines an ultra-lightweight armor shell with an impact-resistant frame and a hex pattern core, offering superior drop and shock protection. The raised screen surround safeguards your display from accidental drops, while tough TPU bumpers provide extra corner protection. Our integrated magnet module locks your device securely in place when using wireless chargers or other magnetic accessories.
| Features | |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Colour name | Heritage Yellow |
| Surface coloration | Pattern |
| Compatibility | Galaxy S26 Ultra |
| Case type | Shell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Yellow, Grey |
| Built-in battery | No |
| Wireless charging | Yes |
| MagSafe compatible | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Desktop stand | No |
| Card pocket | No |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant, Bump resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 84 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 41 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Military standard | 3X MIL-STD-810 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |