Pathfinder Backcover Magsafe Samsung Galaxy S26 Plus - Olive Drab
ITCurry #: T2925034 | Article #: 214531117272-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The Pathfinder Series is the ideal case for those seeking a rugged, adventure-ready protection for their Samsung Galaxy S26. This case combines an ultra-lightweight armor shell with an impact-resistant frame and a hex pattern core, offering superior drop and shock protection. The raised screen surround safeguards your display from accidental drops, while tough TPU bumpers provide extra corner protection. Our integrated magnet module locks your device securely in place when using wireless chargers or other magnetic accessories.
| Features | |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Compatibility | Galaxy S26 Ultra |
| Case type | Cover |
| Product colour | Green, Olive |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protection features | Scratch resistant, Bump resistant |
| Built-in battery | No |
| Wireless charging | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82.8 mm |
| Depth | 165 mm |
| Height | 11.6 mm |
| Weight | 40.8 g |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |