Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
170.37
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Hybrid Cloud Management for Maximum Convenience
Supports remotely or locally centralized management for up to 500 Omada access points, 100 Omada gateways, a maximum of 100 Omada switches, and a maximum of 5 certain DeltaStream GPON OLTs*.
Industry-Leading Hardware Design
Equipped with an advanced design and the latest chipset, the Omada OC300 delivers more than enough processing power to support massive network management—while its enterprise-grade reliability ensures uninterrupted, 24/7 operation under heavy loads. Rackmount/desktop design benefits easier and flexible installation.
| Design | |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Control display unit | No |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 2000 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Flash memory | 2 MB |
| Protocols | |
| Supported protocols | Routing/NAT/Session Limit/Bandwidth Control VPN (IPSec/L2TP/PPTP/OpenVPN) RADIUS (Authentication/MAC Auth/Accounting) 802.1x |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| VPN support | VPN (IPSec/L2TP/PPTP/OpenVPN) |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SSH |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Syslog | Yes |
| Traffic statistics | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Power consumption (max) | 14.8 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 294 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 44 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick installation guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}