Access Point Omada Eap610 Ax1800 Desktop Gpon Wall Plate Wireless
ITCurry #: P6043748 | Article #: EAP610GP-DESKTOP-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
AX1800 Wi-Fi 6 Desktop/Wall Mounting GPON Access Point
Complete Omada Optical Networking Solution
The Omada Optical Networking Solution delivers enterprise-grade gigabit passive optical networking. It seamlessly integrates essential components such as Omada switches, gateways, OLTs (Optical Line Terminals), and ONUs (Optical Network Units)—perfect for P2MP (point-to-multipoint) environments like hotels and MDUs.
One Fiber, Multiple Services
Connect a fiber optic cable to the EAP610GP-Desktop to connect cameras, PCs, TVs, and an IP-Phone to carry data, voice, wired and wireless internet, HD video, and VoIP services.
Seamless WiFi 6 Mesh Networking
Leverage GPON WiFi 6 technology for a robust and seamless network experience, delivering speeds up to 1.8 Gbps.* Omada Mesh and 802.11k/v roaming ensure a consistently smooth and reliable connection.
Flexible Desktop/Wall Installation
Choose a suitable installation method according to your needs.
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1201 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10,100 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Number of users | 120 user(s) |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Wi-Fi roaming | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Band steering | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Transmitting power (CE) | 20 dBm |
| Transmitting power (FCC) | 25 dBm |
| Security | |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, WPA-Personal, WPA2-Personal, WPA3-Personal |
| MAC address filtering | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs, SSID broadcast on/off |
| Number of SSID supported | 16 |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Syslog | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 53.5 V |
| Power consumption (typical) | 17.3 W |
| Design | |
| Placement | Desk, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Certification | CE, FCC, RoHS, IC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 492 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |