Rack Station Rs2423rp+ Ii 12bay 2u Nas Server Bareborn With Redundant Power Supply
ITCurry #: M6055279 | Article #: RS2423RP+II-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Faster and more responsive
The RS2423RP+II offers exceptional performance with over 155K/79K random read/write IOPS and up to 3,500/1,700 MB/s sequential read/write throughput.2 They are the perfect cost-effective file management and sharing solution for SMBs and come equipped with advanced backup capabilities designed for businesses with expanding data needs.
Designed for reliability
The RS2423RP+II comes with one 10GbE RJ-45 port and two Gigabit RJ-45 ports, which can be bonded with Link Aggregation to enable automatic network failover and load balancing.
Two RS2423RP+II units can be paired using Synology High Availability to form a reliable active-passive server cluster, maximizing service uptime.
The RS2423RP+II also features redundant and hot-swappable power supply units to protect service continuity in case there are issues with one power source.
Room for expansion
Easily adjust the 2U 12-bay RS2423RP+II to match the usage of your environment, whether it needs performance, faster networking, or higher storage capacity.
Storage expansion
Add 12 extra drive bays for a total of 24 drive bays with a RX1223RP expansion unit.
SSD cache
Boost read/write IOPS for HDD arrays with NVMe or SATA SSD cache.
Flexible networking options
Improve I/O or add redundancy with 10/25GbE SFP+/SFP28 or RJ-45 networking.
Versatile storage for businesses
The RS2423RP+II is ideal for small to medium-sized businesses and branch offices seeking a high-performing, reliable, and cost-efficient storage solution for file management, data backup, and surveillance.
Intuitive storage for on-site and remote teams
Provide secure and convenient cross-platform file access, sharing, and synchronization across multiple locations.
Private file cloud
Enable efficient collaboration with Synology Drive
Synology Drive provides remote data access, synchronization, on-demand file restoration, and backup via handy desktop and mobile applications.
Multi-platform support
Access personal and shared data from mobile apps, desktop clients, web browsers, or another Synology system. Any changes you make are automatically synced to other devices as soon as they are connected.
Collaborate in real time
Enable concurrent editing of documents, spreadsheets, and slides with Synology Office, with support for conversion to and from Microsoft Word, Excel, PowerPoint, and OpenDocument files.
Efficient multi-site synchronization
Connect teams with Hybrid Share
Use Hybrid Share to store large sets of data in the cloud, leveraging the large bandwidth of our data centers to stream requested files to local NAS deployed at the branch offices.
Reliable data access on demand
With Hybrid Share-enabled folders, remote teams retain full access to the most up-to-date files while benefiting from a reduced local storage footprint and lower bandwidth usage.
Local caching of most-used data
Frequently-accessed files are kept on the local NAS, allowing users to access them at LAN speeds. Files and folders can also be pinned manually to prevent them from being replaced when the cache is full.
Multi-endpoint data protection
Design an effective backup strategy to maximize data and system availability with a host of native and license-free solutions.
Consolidated backup server
Endpoint, VM, and NAS/SAN protection
Securely back up Windows, Mac, and Linux endpoints, Synology servers, and VMware® and Hyper-V® virtual machines with Active Backup for Business.
Microsoft 365 and Google Workspace
Centralize backups of Microsoft 365 and Google Workspace data to protect cloud data from accidents and simplify compliance with data retention policies. Schedulable backups, flexible file versioning, and block-level deduplication ensure flexibility and savings in terms of storage and bandwidth consumption.
Data protection and recovery
Hyper Backup
Back up files, LUNs, installed applications, and system configurations to destinations including Synology C2 Storage,6public cloud platforms, USB devices, file servers, local folders, and other Synology systems.
Set and forget backup tasks with regular schedules, enhance security with granular user permissions and encryption, keep backup sizes small with built-in deduplication, and restore data flexibly with multi-versioning.
Snapshot Replication
Snapshot Replication enables configurable point-in-time snapshots of shared folders and VM storage with an RPO as low as 5 minutes and recovery within seconds.
Smart and scalable surveillance
Leverage flexible deployment options, intuitive management capabilities, and advanced video analytics to secure your premises.
Simple-to-deploy local surveillance
Wide device compatibility
Connect up to 75 IP cameras from a selection of over 8,600 validated models thanks to Synology Surveillance Station’s wide camera compatibility.
Multi-platform convenience
Monitor live streams or watch recordings from web browsers, desktop clients, or the DS cam mobile app.
Secure and private storage
Footage is stored locally for easier compliance with data protection regulations and further protected from unauthorized access with industry-standard AES-256 encryption.
Flexible monitoring of multiple locations
Assisted camera deployment
Automatically locate new cameras within a set IP range, and configure units in batch via spreadsheet import or replicating settings to new cameras.
Centralized management and monitoring
Stay on top of your deployment by previewing triggered events directly on multi-floor or multi-location maps, with online map integration for Google Maps and OpenStreetMap.
Time-saving video analytics
Take advantage of intelligent monitoring features such as motion detection, no-idle zones, foreign object detection, and anomaly detection that cater to common surveillance scenarios.
Works best with Synology drives
Enjoy high sustained performance and reliability with enterprise-grade drives designed for Synology NAS, featuring built-in data protection.
Synology has you covered
The RS2423RP+II is backed by Synology’s 3-year hardware warranty.9 An optional 2-year extended warranty is available in select regions to extend coverage to 5 years.
| Storage | |
| Storage drive capacity | 0 GB |
| Storage drive interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | JBOD, 0, 1, 5, 6, 10 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, ext4, ext3, FAT32, NTFS, HFS+, exFAT |
| Storage drives installed | No |
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Maximum number of drives (with expansion) | 24 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen 1000 Series |
| Processor family | AMD Ryzen |
| Processor model | V1780B |
| Processor frequency | 3.35 GHz |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| L3 cache | 4 MB |
| Number of processors installed | 1 |
| Thermal Design Power (TDP) | 54 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | UDIMM |
| ECC | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Wake-on-WAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Expansion ports quantity | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Design | |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan diameter | 6 cm |
| Fan diameter 2 | 6 cm |
| LED indicators | Power, Status, Alarm |
| Built-in display | No |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | Yes |
| Noise level | 56.2 dB |
| Snapshot | Yes |
| Security algorithms | SSL/TLS, SSH, HTTPS |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Power | |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power consumption (typical) | 114.86 W |
| Power consumption (HDD standby) | 42.33 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of phases | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482 mm |
| Depth | 578 mm |
| Height | 88 mm |
| Weight | 11.9 kg |
| Features | |
| Product languages | Multi |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Power cables quantity | 2 |
| Quick installation guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 øC |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Other features | |
| Expansion description | Mini-SAS HD |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Supported protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, Rsync |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI, VCCI, RCM, UKCA, EAC, CCC, KC, BIS, UL, RoHS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |