Xtremescan Xs962 - Professional Mid-range Barcode Reader And Charging Dock W/vehic
ITCurry #: 51603281 | Article #: CX4490-3692-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Built for tough industrial environments, the XtremeScan 962 equips your Apple® iPhone® 17e with reliable mid-range barcode scanning power. Combining Socket Mobile’s proven rugged design with enterprise-grade scanning performance, the 962 enables workers to capture 1D/2D barcodes quickly and accurately from up to 14 feet away.
The XtremeScan 962 merges a military-grade iPhone case and a high-performance mid-range scanner into a single rugged solution for demanding operations. Designed for warehousing, logistics, manufacturing, and field service, the 962 allows employees to scan barcodes on pallets, shelving, or individual items without constant repositioning.
Designed to withstand harsh conditions, the IP67-sealed housing protects the device from drops, dust, and water. The scanner’s high-capacity battery supports full-shift operation, and users can easily charge the iPhone without removing it from the protective case. Bluetooth® Low Energy (LE) connectivity ensures fast pairing and dependable wireless performance.
With the 962, the iPhone 17e and iOS applications can perform reliably even in harsh environments where standard mobile devices are not designed to operate. The ergonomic form factors ensure comfortable all-day handling while maintaining speed, precision, and protection.
| Scanning | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 39, Code 93, UPC-A, UPC-E, EAN-13, EAN-8, JAN-13, JAN-8, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 DataBar Expanded, GS1 Databar Limited, GS1 DataBar, GS1-128 (UCC/EAN-128), Trioptic, Matrix 2 of 5, MSI, Code 11 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, DotCode, Grid Matrix Code, MaxiCode, MicroPDF417 |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 960 pixels |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Tilt reading angle | 33.5 - 44.5ø |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Protection features | Dust resistant, Drop resistant, Water resistant |
| LED indicators | Yes |
| Print contrast | 25% |
| Product colour | Black, Green |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1200 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Charging time | 7 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 91 mm |
| Depth | 44.5 mm |
| Height | 193.1 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 60% |
| Battery | |
| Battery weight | 22 g |
| Rechargeable battery | Yes |
| Number of battery cells | 1 |
| Technical details | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | UKCA, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |