Xtremescan Mag - Xs662 Professional Mid-range Barcode Reader W/charging Dock
ITCurry #: 51603259 | Article #: CX4479-3674-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The XtremeScan Mag 662 delivers industrial-grade scanning performance in a compact Bring-Your-Own-Device (BYOD) design. Featuring a secure magnetic mounting system, the 662 enables workers to attach and detach their mobile device with ease while maintaining reliable mid-range 1D/2D barcode capture up to 14 feet away.
Built for field mobility and industrial reliability, the XtremeScan 662 combines a rugged mid-range barcode scanner with Socket Mobile’s magnetic attachment system to create a powerful and flexible scanning solution. Ideal for warehousing, logistics, and field service teams, the 662 allows professionals to capture barcodes on shelves, pallets, or equipment with precision and speed while reducing downtime and increasing productivity.
With IP67-rated protection against dust, water, and rough handling, the 662 withstands the challenges of daily industrial use. The magnetic mounting system allows workers to easily switch between scanning and other mobile tasks while keeping their device secure. Bluetooth® LE connectivity ensures quick pairing, extended battery life, and consistent performance with iOS, Android, and Windows devices.
| Scanning | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 93, Code 39, EAN-8, EAN-13, JAN-13, JAN-8, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 Databar Limited, Interleaved 2 of 5, ISBT 128, Trioptic, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, DotCode, Grid Matrix Code, Han Xin, MaxiCode, MicroPDF417, Micro QR Code, PDF417, QR Code |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 960 pixels |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Tilt reading angle | 33.5 - 44.5ø |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| LED indicators | Yes |
| Print contrast | 25% |
| Product colour | Black, Green |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power source type | Battery, USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Charging port type | USB Type-C |
| Battery capacity | 1200 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Charging time | 7 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 91 mm |
| Depth | 91 mm |
| Height | 193.1 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 60% |
| Battery | |
| Battery weight | 22 g |
| Battery capacity | 4.44 Wh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Number of battery cells | 1 |
| Technical details | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA, UL, RoHS |
| Other features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |