Socketscan S370 - Universal Nfc Qr Code Mobile Wallet Reader White W/secure Pad
ITCurry #: 51603116 | Article #: TX4109-3176-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The S370 is a universal NFC & QR Code Mobile Wallet Reader that supports 1D and 2D barcode scanning on-screen and tap-and-go NFC Reading.
The SocketScan S370 is designed to facilitate mobile wallet applications via on-screen scanning or tap-and-go NFC Reading. It combines the latest 13.56 MHz Near Field Communication (NFC) contactless technology with barcode scanning and Bluetooth LE connectivity. Built for limited counter space and all-day reliability, its compact form factor is ideal for retail, loyalty, pop-up selling, events, or ticket or ID verification.
The S370 supports the following NFC profiles:
- Basic Mode (sometimes called HID, human interface device mode, or Keyboard Emulation Mode).
- Smart Reader (default mode).
- PCSC Coupler Reader/Writer. (The latter two are for customer app development using our CaptureSDK.)
The SocketScan S370 Universal NFC & QR Code Mobile Wallet Reader is portable, fits almost anywhere, can run on a battery or be plugged into power, and can read almost any credentials. Continuously and easily scans popular 1D and 2D barcodes from paper, label, and screen, like QR Code, PDF417, and Data Matrix. For the NFC/RFID world, the S370 also supports all NFC Forum tag types and devices compliant with the ISO 18092 standard, in addition to ISO 14443 Type A and B smart cards, ISO 15693 tags, MIFARE®, FeliCa®, NPX, and STMicro tags. It complies with both Apple and Google NFC protocols on iPhone and Android devices.
Digital ID / mDL (Mobile Driver's License) Reader:
The S370 was created with the new age of digital IDs and mDLs in mind and simplifies the mDL reading process. Many states and countries have already begun to roll out systems for mDL usage, and Socket Mobile is helping industries such as retail, commercial services, and government move into this new digital ID ecosystem. Ready to read mDLs out of the box, the S370 can read credentials following ISO18013-5, the standard being adopted in many jurisdictions.
Having both QR Code and NFC reading capabilities, the S370 improves user experience and allows retail app providers to choose the types of credentials they want to support. The result is efficient customer experiences when accessing services with mDL or other digital IDs (e.g., to meet entry requirements, store requirements, or industry regulations) by hovering or tapping a smart device. They can then use the information on consumer’s mobile device to instantly verify age, membership, loyalty and other customer-related services.
| Scanning | |
| Type | Fixed bar code reader |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 39, Code 93, JAN-8, JAN-13, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar Expanded, GS1 Databar Limited, GS1 DataBar Omnidirectional, Industrial 2 of 5, Interleaved 2 of 5, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, MicroPDF417, Micro QR Code, PDF417, QR Code |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1800 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of reads per charge | 300 |
| Battery life | 25 h |
| Charging time | 4 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 92.7 mm |
| Depth | 92.7 mm |
| Height | 74.2 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Battery | |
| Battery weight | 39 g |
| Battery capacity | 3.7 Wh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Number of battery cells | 1 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), UL, CE, UKCA |
| Other features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |