Durasled - Ds860 - Profess. Barcode Reader F/iPhone 16e Charging Cbl
ITCurry #: 51603253 | Article #: CX4399-3539-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The DS860 is a barcode sled scanner for 1D/2D barcodes and travel identification reading, with Bluetooth wireless technology for Apple®: iPhones®:.
The DuraSled DS860 scans 1D and 2D barcodes, OCR A & B fonts, OCR USC, OCR passport, OCR MICR (E13B) fonts, and DotCode while the sled protects devices from tumbles. It is easy to use and ideal for the travel industry, retail point of sale, field service, or mobile service workers. Simply insert your iPhone, pair your scanner, and you are ready to go.
The DuraSled’s core elements remain constant, enabling seamless transitions to the ever-changing iPhone models, using the same application and the same DuraSled charging infrastructure. The core components don’t change when switching to a new iPhone model, enabling users to maintain their mobile deployment investment. The sled creates a one-handed solution that will allow merchants to scan the barcodes of products and the passports of consumers with one device.
| Scanning | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, Discrete 2 of 5, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 Databar Limited, GS1-128 (UCC/EAN-128), ISSN, Interleaved 2 of 5, MSI, Matrix 2 of 5, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Tilt reading angle | 33.5 - 44.5ø |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 700 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of reads per charge | 500 |
| Battery life | 25 h |
| Charging time | 8 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71.6 mm |
| Depth | 7.8 mm |
| Height | 147.6 mm |
| Weight | 113.5 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Battery | |
| Battery weight | 12.5 g |
| Rechargeable battery | Yes |
| Number of battery cells | 1 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE, UKCA, RoHS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |