Durasled Ds800 Linear Barcode Sled Reader F/iPhone 15 (6 Units)+6 Bay Charger Bundle Emea
ITCurry #: 51603169 | Article #: CX4274-3386-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The XtremeScan Mag XG640 delivers exceptional scanning performance. Featuring a secure magnetic attachment system, workers can easily attach and detach their personal mobile devices to the scanner throughout the workday. This versatility empowers users to utilize their smartphones for tasks such as navigation, photos, and communication while adding high-performance barcode scanning when needed. The XG640's innovative BYOD design and rugged durability make it ideal for modern delivery operations, ensuring that tasks are handled efficiently without the need for multiple devices.
Featuring a comfortable pistol grip handle and fast, omnidirectional 1D/2D barcode scanning, the XG640 provides a convenient "point and shoot" approach for effortless data capture during work shifts. It boasts extended battery life for continuous operation, military-grade durability to withstand drops and harsh conditions, and a user-friendly interface with intuitive LED indicators and a multi-function trigger button to simplify scanning tasks.
With Bluetooth connectivity and a strong metal plate attachment system, the XG640 ensures optimal compatibility with any chosen mobile device and ensures reliable integration with iOS and Android business applications.
| Scanning | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 93, Code 39, EAN-8, EAN-13, JAN-13, JAN-8, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 Databar Limited, Interleaved 2 of 5, ISBT 128, Trioptic, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, DotCode, Grid Matrix Code, Han Xin, MaxiCode, MicroPDF417, Micro QR Code, PDF417, QR Code |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 960 pixels |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Tilt reading angle | 33.5 - 44.5ø |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Protection features | Drop resistant |
| LED indicators | Yes |
| Print contrast | 25% |
| Product colour | Black, Green |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Charging port type | USB Type-C |
| Battery capacity | 700 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery life | 25 h |
| Charging time | 8 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 91 mm |
| Depth | 91 mm |
| Height | 193.1 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 øC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 60% |
| Drop resistance | 2.4 m |
| Battery | |
| Battery weight | 12.5 g |
| Battery capacity | 2.59 Wh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Number of battery cells | 1 |
| Technical details | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CE, UKCA, RoHS |
| Other features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |