Large Format Display - Pnl752b - 75in - 3840x2160 (4k/ Uhd) - Black
ITCurry #: 50754464 | Article #: PNL752B-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Enjoy a more natural way of working
The BIG PAD L2B range of smart interactive displays combines genuine ‘4K reading and writing’ and an intuitive ‘Pen-on-Paper’ user experience with Zero Bonding and Sharp’s PrecisionTouch technology. The single USB-C connector makes it so simple to walk into a room, plug in your device and start working together straightaway. The L2B series also features an integrated Android PC with whiteboard, overlay writing mode and wireless screen sharing functionality as well as graded security to help enhance your productivity.
The BIG PAD L2B series is the perfect choice for busy office environments, boardrooms, meeting rooms and training sessions that require quick responsive operation and smart integrated collaboration tools. It encourages effective group teamwork, promotes idea sharing and helps people deliver great presentations and achieve better meeting outcomes.
| Display | |
| Panel type | VA |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display technology | LCD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 400 cd/mý |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen technology | Hybrid Precision |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Multi-touch | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 8.5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178ø |
| Viewing angle, vertical | 178ø |
| Active display area (W x H) | 1650.2 x 928.3 mm |
| Display diagonal (metric) | 189.3 cm |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 960, 1360 x 768 (WXGA), 1440 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 720, 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Haze rate | 8% |
| Surface hardness | 8 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 8 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Microphone in | Yes |
| RS-232 interface | Yes |
| RS-232C | Yes |
| OPS module slot | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Design | |
| Product design | Interactive flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| Screen shape | Flat |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 800 x 400 mm |
| Bezel width (bottom) | 4.57 cm |
| Bezel width (side) | 1.68 cm |
| Bezel width (top) | 1.68 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Performance | |
| Purpose | Corporate |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| Writing tools | Finger, Passive pen |
| HDCP | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 230 W |
| Power consumption (max) | 400 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Computer system | |
| Computer system | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 9 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah |
| Packaging data | |
| Package width | 1863 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 1155 mm |
| Package weight | 62 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| OPS slot | 1 |
| Internal memory | 4000 MB |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Other features | |
| Audio input | 1 x 3,5 mm jack |
| Audio output | 1 x 3,5 mm jack |
| Backlight type | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Headphone outputs | 1 |
| Mobile operating systems supported | Android |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Height (without stand) | 1019.8 mm |
| Weight (without stand) | 49.5 kg |
| Depth (without stand) | 85.7 mm |
| Bezel width | 4.57 cm |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |