Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
115.74
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
This 27-inch IPS Evnia monitor brings sharp visuals to gaming. With its 144Hz refresh rate and 0.5ms Smart MBR, you can expect clear visuals and a high-quality all-around gaming experience.
| Display | |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Display brightness (typical) | 300 cd/mý |
| Anti-glare screen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178ø |
| Viewing angle, vertical | 178ø |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Pixel density | 109 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 230 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 144 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 114% |
| NTSC coverage (typical) | 102% |
| Adobe RGB coverage | 89% |
| DCI-P3 coverage | 92% |
| Display sRGB | Yes |
| Display panel size | 27 inch/68.5 cm |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20ø |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Portuguese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Russian, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish, Ukrainian |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Power consumption (typical) | 21.8 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 616 mm |
| Depth (with stand) | 216 mm |
| Height (with stand) | 463 mm |
| Weight (with stand) | 3.93 kg |
| Width (without stand) | 616 mm |
| Depth (without stand) | 59 mm |
| Height (without stand) | 362 mm |
| Weight (without stand) | 3.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 6.29 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Bundled software | Evnia Precision Centre |
| Other features | |
| Low input lag | Yes |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS; sRGB; Windows 11/10 |
| Exterior finish type | Textured |
| Monitor sync input signal | Separate Sync |
| User controls | Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART; EAC; EAC ROHS; UKCA; EMF; FCC; ICES-003 |
| EasyRead mode | Yes |
| LowBlue mode | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Recycling data | |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}